statystyki

Suplementy bez ściemy: Reklamy bez lekarzy i gabinetów

autor: Elżbieta Rutkowska27.11.2019, 08:33; Aktualizacja: 27.11.2019, 08:40
Aby reklamy suplementów diety nie wprowadzały już widzów w błąd, telewizje ustaliły, że spoty nie będą mogły zawierać sugestii o właściwościach leczniczych promowanych produktów.

Aby reklamy suplementów diety nie wprowadzały już widzów w błąd, telewizje ustaliły, że spoty nie będą mogły zawierać sugestii o właściwościach leczniczych promowanych produktów.źródło: ShutterStock

Reklamy przestaną wprowadzać w błąd. Nie pojawią się w nich już gabinety lekarskie ani osoby udające medyków.

Nadawcy telewizyjni wprowadzają ograniczenia dotyczące reklam suplementów diety. Nowe zasady rynek telewizyjny wypracował po półtorarocznej dyskusji w porozumieniu z organizacjami zrzeszającymi producentów tych produktów. Od początku przyszłego roku spoty zachwalające suplementy będą musiały spełnić surowsze warunki niż te, które wynikają z obecnie obowiązujących przepisów.

Sektor farmaceutyków i suplementów diety odpowiada za ponad 12 proc. obrotów polskiego rynku reklamy – wydatki reklamowe firm tej branży ustępują tylko sektorowi handlu. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zwraca uwagę, że tak intensywna reklama przekłada się na poziom konsumpcji. Według opublikowanego w czerwcu br. raportu „Bezpieczeństwo i ryzyka stosowania suplementów diety” dr n. med. Przemysława Rzodkiewicza z departamentu bezpieczeństwa żywności i żywienia Głównego Inspektoratu Sanitarnego rynek suplementów diety osiągnął już wartość ok. 5 mld zł i rośnie w tempie ok. 10 proc. rocznie. Spożywanie suplementów deklaruje 72 proc. Polaków, a 35 proc. stosuje je w celu leczenia chorób.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • kaja(2019-11-28 08:32) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro suplementy są be, to dlaczego lekarze przepisują je pacjentom? Jeśli np. ktoś nie może brać acardu i statyn bierze suplementy i efekt jak po lekach, to jednak działa a nie szkodzi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane