Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski spotkał się w piątek z przedstawicielami strony społecznej w sprawie kary nałożonej na nadawcę TVN 24 - poinformowała na stronie KRRiT. Według rzeczniczki Rady Teresy Brykczyńskiej dyskusja była "bardzo rzeczowa i merytoryczna".

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: członek zarządu Towarzystwa Dziennikarskiego Krzysztof Bobiński, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa Wojciech Borowik, członek zarządu Stowarzyszenie Wolnego Słowa Tomasz Truskawa, sekretarz zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dr Piotr Kładoczny, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński oraz wiceprezes SDP i dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Jolanta Hajdasz.

KRRiT podkreśliła na swojej stronie, że przewodniczący KRRiT zapoznał się ze stanowiskiem uczestników spotkania. "W dyskusji wymieniono opinie w sprawie zaistniałej sytuacji, szerszego kontekstu funkcjonowania mediów w Polsce, wolności słowa i odpowiedzialności nadawcy" - zaznaczono.

Brykczyńska w rozmowie z PAP powiedziała, że "strony wymieniały swoje opinie, swoje stanowiska". "Odbyła się bardzo rzeczowa i merytoryczna dyskusja" - podkreśliła. Dodała, że "były różne stanowiska, różne strony i każdy miał możliwość zaprezentowania swojego punktu widzenia".

Dodała, że takie spotkania "być może będą kontynuowane". "A w jakiej formule, to zobaczymy jeszcze" - zaznaczyła.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w połowie grudnia ub.r. zdecydowała o nałożeniu kary w wysokości 1 mln 479 tys. zł. na spółkę TVN SA, nadawcę programu TVN 24, za sposób relacjonowania wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem z grudnia 2016 r. Według Rady nadawca naruszył przepisy ustawy o radiofonii i telewizji poprzez "propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu". Spółka TVN SA uznała decyzję Krajowej Rady za bezpodstawną i zapowiedziała odwołanie się od niej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

3 stycznia br. odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli zarządu spółki TVN z KRRiT oraz ekspertami obu stron. Omawiano kolejne punkty uzasadnienia do decyzji o nałożeniu na nadawcę kary za sposób relacjonowania wydarzeń sejmowych w grudniu 2016 r. Zapowiedziano, że rozmowy będą kontynuowane.

Pod koniec grudnia KRRiT informowała, że spółka TVN SA przekazała Radzie dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zarzutów; zapowiedziano, że będą one analizowane przez Biuro KRRiT.

16 grudnia 2016 r. rozpoczął się na sali sejmowej protest posłów PO i Nowoczesnej, którego powodem były planowane przez marszałka Sejmu zmiany dotyczące zasad pracy dziennikarzy w Sejmie i wykluczenie z posiedzenia posła PO Michała Szczerby. Później posłowie protestowali również w związku z głosowaniami m.in. nad ustawą budżetową na 2017, które odbyły się podczas obrad przeniesionych przez marszałka Sejmu do Sali Kolumnowej. 12 stycznia Platforma zawiesiła protest i po blisko miesiącu opuściła salę obrad. Dzień wcześniej protest zakończyła Nowoczesna. Od 16 grudnia trwał również protest przed Sejmem osób wspierających protestujących na sali plenarnej posłów.