Ustawa o dekoncentracji mediów jest możliwa do przeprowadzenia w każdym momencie, czekamy na decyzje polityczną, czy z tym tematem ruszamy - podkreślił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Sellin zapewnił w Radiu Zet, że projekt ustawy dotyczący dekoncentracji mediów jest gotowy, ale nie ma jeszcze decyzji politycznej. - Ustawa o dekoncentracji mediów jest możliwa do przeprowadzenia w każdym momencie, bo MKiDN jest przygotowane, natomiast czekamy na decyzję polityczną, czy z tym tematem ruszamy - powiedział wiceminister.

Pytany, dlaczego nie ma jeszcze takiej decyzji, zauważył, że "działania reformatorskie, działania polityczne planuje się etapowo".

Pokreślił, że ta ustawa ma rozwiązać "bardzo poważny problem i pewną patologię", która wykształciła się w wolnej Polsce. Wskazał, że w innych państwach nie ma "tak nadmiernej" koncentracji mediów ani dominacji kapitału zagranicznego w pewnej przestrzeni medialnej. - Nie słyszałem jeszcze decyzji rządowej ani politycznej, żeby z tym tematem ruszyć, jak tylko taka decyzja zapadnie, to jesteśmy gotowi - powtórzył wiceminister.

O tym, że dekoncentracja mediów to jedna z reform, które PiS chce przeprowadzić w najbliższym czasie, mówił pod koniec lipca w TV Trwam prezes PiS Jarosław Kaczyński; później wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiedział, że projekt ustawy o dekoncentracji struktur właścicielskich w mediach zostanie ogłoszony wczesną jesienią.

W październiku rzeczniczka PiS Beata Mazurek informowała, że jej partia pracuje nad zmianą ustawy medialnej. Podkreślała jednocześnie, że w obecnej sytuacji kluczowe jest to, w jaki sposób zostanie rozstrzygnięta reforma wymiaru sprawiedliwości. - Od tego będzie zależało co i w jakiej kolejności i kiedy będziemy przeprowadzać - mówiła wówczas rzeczniczka PiS.

W marcu na posiedzeniu sejmowej komisji kultury wicepremier i minister kultury Piotr Gliński informował, że od września ub.roku nad projektem dekoncentracji na rynku medialnym pracował zespół roboczy z udziałem przedstawicieli resortu kultury, UOKiK i KRRiT.