statystyki

TK: Mała ustawa medialna częściowo niezgodna z konstytucją

autor: Barbara Sowa, Grzegorz Osiecki14.12.2016, 07:50; Aktualizacja: 14.12.2016, 08:29
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Wikimedia Commons

TK uznał, że grudniowa nowela medialna, na mocy której stery w TVP przejął Jacek Kurski, jest częściowo niezgodna z konstytucją.

Na ostatniej rozprawie Trybunału Konstytucyjnego, w której uczestniczył prezes Andrzej Rzepliński, sędziowie podważyli część zapisów ustawy o radiofonii i telewizji uchwalonej przez PiS. Sedno orzeczenia to uznanie, że PiS, uchwalając zmiany w prawie dotyczące mediów publicznych i obsady ich władz, nie miał prawa pozbawiać wpływu na nie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ustawa dała taką władzę najpierw ministrowi skarbu, a kolejna zmiana przekazała je Radzie Mediów Narodowych.

Sędziowie uznali, że z konstytucji wynika, iż KRRiT jest ciałem stojącym na straży wolności słowa, po to, by kontroli nad mediami nie sprawował bezpośrednio rząd. – To ta sfera władztwa wykonawczego państwa, która celowo została wyłączona spod bieżącego wpływu polityki – zauważył sędzia sprawozdawca Marek Zubik.

– Mimo że konstytucja nie opisuje szczegółowo, jak mają być zorganizowane media publiczne, to KRRiT ma mieć instrumenty efektywnego wpływu na nie, by spełniać konstytucyjną rolę. To nieprzekraczalna granica dla ustawodawcy – podkreślał sędzia Zubik. I krytycznie wyraził się także o tempie i sposobie przyjmowania zaskarżonej ustawy, choć w tym punkcie TK umorzył postępowanie. Podobnie jak w kwestii skrócenia kadencji zarządów i rad oraz wyłączenia procedury konkursowej przy ich wyborze.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane