statystyki

TK: Mała ustawa medialna częściowo niezgodna z konstytucją

autor: Barbara Sowa, Grzegorz Osiecki14.12.2016, 07:50; Aktualizacja: 14.12.2016, 08:29
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Wikimedia Commons

TK uznał, że grudniowa nowela medialna, na mocy której stery w TVP przejął Jacek Kurski, jest częściowo niezgodna z konstytucją.

Na ostatniej rozprawie Trybunału Konstytucyjnego, w której uczestniczył prezes Andrzej Rzepliński, sędziowie podważyli część zapisów ustawy o radiofonii i telewizji uchwalonej przez PiS. Sedno orzeczenia to uznanie, że PiS, uchwalając zmiany w prawie dotyczące mediów publicznych i obsady ich władz, nie miał prawa pozbawiać wpływu na nie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ustawa dała taką władzę najpierw ministrowi skarbu, a kolejna zmiana przekazała je Radzie Mediów Narodowych.

Sędziowie uznali, że z konstytucji wynika, iż KRRiT jest ciałem stojącym na straży wolności słowa, po to, by kontroli nad mediami nie sprawował bezpośrednio rząd. – To ta sfera władztwa wykonawczego państwa, która celowo została wyłączona spod bieżącego wpływu polityki – zauważył sędzia sprawozdawca Marek Zubik.

– Mimo że konstytucja nie opisuje szczegółowo, jak mają być zorganizowane media publiczne, to KRRiT ma mieć instrumenty efektywnego wpływu na nie, by spełniać konstytucyjną rolę. To nieprzekraczalna granica dla ustawodawcy – podkreślał sędzia Zubik. I krytycznie wyraził się także o tempie i sposobie przyjmowania zaskarżonej ustawy, choć w tym punkcie TK umorzył postępowanie. Podobnie jak w kwestii skrócenia kadencji zarządów i rad oraz wyłączenia procedury konkursowej przy ich wyborze.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane