statystyki

Polskie sieci franczyzowe: Sprzedajemy światu pomysły na biznes

autor: Patrycja Otto12.10.2016, 07:44; Aktualizacja: 12.10.2016, 09:24
W realizacji eksportowych planów pomagają dotacje unijne.

W realizacji eksportowych planów pomagają dotacje unijne.źródło: ShutterStock

Nasze sieci franczyzowe coraz chętniej szukają inwestorów za granicą. Już 110 marek ma placówki w innych krajach.

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba sieci eksportujących swój pomysł na biznes zwiększyła się o ponad 50 proc., a w ciągu dekady – ponad czterokrotnie. Już niedługo liczba takich firm może sięgnąć 200. Z najnowszego raportu o rynku franczyzy w Polsce przygotowanego przez Profit System wynika, że do debiutu poza granicami kraju szykuje się kolejnych 89 sieci.

– O ile wśród tych, które już eksportują swój pomysł na biznes, dominują firmy odzieżowe, obuwnicze czy kosmetyczne, o tyle w grupie tych, które dopiero mają taki zamiar, przeważają gastronomiczne – mówi Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa w Profit System. Wśród sieci, które szykują się na podbój świata, są m.in. Cleopatra czy Lodostrefa.

Pierwszy krok ku zagranicy zrobiła firma Bike Cafe, nieujęta jeszcze w statystykach. – Otworzyliśmy sklepy w Czechach i Finlandii. Planujemy otwarcia w Niemczech i Holandii – informuje Marcin Łojewski, odpowiedzialny w firmie za rozwój sieci. Przekonuje, że do ekspansji zachęca duże zainteresowanie marką. – Mamy zapytania o możliwość uruchomienia placówki pod naszym logo z całego świata. Niemal, bo bez Afryki – podkreśla.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Jedrek(2016-11-18 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo cieszy, że Nasze firmy zaczynają coraz bardziej podbijać rynki zagraniczne. Jednak jeżeli planujemy rozpocząć przygodę z biznesem to jaki jego model według Was byłby najlpeszym rozwiązaniem aktualnie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jedrek(2016-11-26 20:00) Zgłoś naruszenie 00

    Co masz na myśli mówiąc, że każdy znajdzie coś na star? Z tego co kojarzę to ta Grupa zajmuje się branżą spożywczą, tak?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie