statystyki

Umowa ajencyjna podobna do franczyzy

autor: Renata Majek07.12.2015, 09:54; Aktualizacja: 07.12.2015, 10:12
Umowę ajencji należy odróżnić od umowy agencji – mimo podobnie brzmiącej nazwy są to bowiem dwie różne formy umowy.

Umowę ajencji należy odróżnić od umowy agencji – mimo podobnie brzmiącej nazwy są to bowiem dwie różne formy umowy.źródło: ShutterStock

Ciągle widzę ogłoszenia o pracy dla ajenta. Proponują ją różne firmy, zazwyczaj placówki handlowe. Nigdzie jednak nie zauważyłem przepisów, które regulują tego typu zatrudnienie, a chciałbym np. prowadzić kiosk z prasą. Czym jest umowa ajencyjna, czy ma coś w wspólnego z umową agencyjną – pyta pan Witold.

W nieobowiązującym już kodeksie handlowym z 1934 r. ajent oznaczał kupca. W obecnym systemie prawnym ajent i ajencja nie są odrębnie uregulowane. W praktyce ajencja jest nazwą używaną dla kontraktu z grupy umów nienazwanych. Takich, które nie zostały uregulowane jako osobny typ i do których stosuje się ogólne przepisy dotyczące stosunków zobowiązaniowych.

Umowę ajencji należy odróżnić od umowy agencji – mimo podobnie brzmiącej nazwy są to bowiem dwie różne formy umowy – wyjaśnia Michał Czuryło, radca prawny z Kancelaria Chałas i Wspólnicy. W ramach umowy agencji przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się do stałego pośredniczenia przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu, a za swoje działania otrzymuje wynagrodzenie ustalane w formie prowizji. Powinien prowadzić działalność gospodarczą.

Natomiast ajent wynajmuje od innej firmy przestrzeń handlową lub usługową, najczęściej w pełni przez nią wyposażoną i zaopatrzoną w towar. Głównym jego obowiązkiem jest świadczenie usług związanych z prowadzeniem sprzedaży towaru należącego do drugiej strony umowy i ponoszenia kosztów świadczenia tych usług (np. zatrudnienia pracowników). Ajent zobowiązany jest także do rozwijania działalności, realizując plany sprzedażowe zgodnie z ustalonymi zasadami i zaleceniami firmy, z którą nawiązał współpracę. Jeśli działa ona w zorganizowanej sieci, działalność ajenta jest jeszcze bardziej ograniczona narzuconymi standardami. Zobowiązany jest do prowadzenia działalności gospodarczej, a jego wynagrodzenie zazwyczaj zależy od kwoty obrotu lub dochodu, jaki osiągnie.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Agnieszka(2017-10-21 03:24) Zgłoś naruszenie 00

    Mecenasie Czuryło, a czy nie jest czasem tak, że ajent (kiedyś) jest równoznaczny z agentem (dziś)? Art. 568 KH z 1934 --> "Przez umowę ajencyjną kupiec (ajent) podejmuje się stałego pośredniczenia w zawieraniu umów na rzecz dającego polecenie lub zawierania ich w jego imieniu". Art. 758 KC --> "Przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu".

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie