Skąd wziął się symbol tańczącej pary w tradycyjnych strojach góralskich na etykiecie piwa Żywiec? Jakie były początki i dalsze lata dynamicznego rozwoju żywieckiego browaru? Czy piwo powstaje z chmielu i o czym rozmawiano w XIX-wiecznej karczmie? Odpowiedzi na te i inne intrygujące pytania, znaleźć można w Muzeum Browaru Żywiec.

Historia piwowarstwa na Żywiecczyźnie ma ponad 700 lat. Już w 1327 r. Rzemiosło rozwijało się stabilnie do XIX w., kiedy browary rzemieślnicze zaczęły być wypierane przez zakłady przemysłowe. I tak w 1856 r. za sprawą arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga powstał browar, który jako jeden z nielicznych w Polsce, nigdy nie zawiesił produkcji piwa, nawet podczas wojny, i działa do dziś pod marką „Browar Żywiec”. Kiedy w 2006 r. przypadał jubileusz 150-lecia przedsiębiorstwa padł pomysł powołania jego muzeum. – Budowa miała zawrotne tempo. Decyzję podjęto na początku roku 2006, a rocznica przypadała we wrześniu, zatem w ciągu zaledwie kilku miesięcy udało się stworzyć to miejsce od zera i muzeum zostało otwarte zgodnie z planem – mówi RenataŁabuzek - Biegun Kierownik Muzeum Browaru Żywiec.

Na powierzchni 1,6 tys. m2 w zabytkowych obiektach, w tym historycznych podziemiach wykutych w skale (dawne piwnice leżakowe), które zanim pojawiły się urządzenia elektryczne, gwarantowały odpowiednią temperaturę w procesie produkcji piwa, ulokowano ponad 1,2 tys. eksponatów. Muzeum stanowi 11 tematycznych sal, gdzie zwiedzający mogą poznać proces produkcji piwa, zarówno ten obecny, jak i z czasów odległych, kiedy piwo powstawało w rzemieślniczych manufakturach.

Zwiedzający dowiedzą się, że Habsburgowie wybrali Żywiec na lokalizację swojego browaru ponieważ było tam źródło krystalicznie czystej wody oraz dostęp do wszystkich surowców potrzebnych do produkcji piwa. Przechodząc przez kolejne sale muzeum, można przenieść się w czasie na ulicę z pracowniami architektów browaru czy drukarni, w której powstawały etykiety żywieckiego piwa, czy zajrzeć do XIX-wiecznej Karczmy Galicyjskiej i posłuchać opowieści karczmarza. Na terenie muzeum mieści się również Restauracja Żywiecka oddająca klimat lat 30. XX wieku. Przy muzeum znajduje się sklepik z pamiątkami oraz sala degustacyjna, gdzie można skosztować trunków wprost z browaru (goście niepełnoletni częstowani są sokiem). Rozszerzona trasa zwiedzania, oprócz ekspozycji prezentującej blisko 170 lat żywieckiego browaru, obejmuje również jego współczesną część.

ikona lupy />
fot. materiały prasowe

Muzeum jest w pełni multimedialne i interaktywne. – W pierwszych latach działalności było to innowacyjne podejście w muzealnictwie. Niemniej jednak kilka lat temu, na swoje 10-lecie, zostało jeszcze bardziej unowocześnione, zwiedzający dodatkowo mogą uzupełnić przekazywaną przez przewodników wiedzę, korzystając z muzealnych aplikacji. Staramy się łączyć tradycję z nowymi technologiami. Obok interaktywnych multimedialnych stołów jest u nas m.in. oryginalna podłoga karczmy ze 165-letnich desek, pochodzących z dawnej słodowni browaru – podkreśla Renata Łabuzek – Biegun.

Muzeum jest częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Nie jest to jednak typowe muzeum, w którym nie wolno dotykać eksponatów. Jest to nowoczesny obiekt, który w praktyce realizuje koncepcję turystyki doświadczeń. Zatem można wszystkiego dotykać i próbować.

Placówka cieszy się olbrzymią popularnością, a frekwencja z każdym rokiem rośnie. Specjalnie do żywieckiego muzeum piwa przyjeżdżają goście nie tylko z Polski i innych krajów Europy, ale i innych zakątków świata, m.in. Japonii, Chin, Korei Południowej, USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Tanzanii, Argentyny, Brazylii czy RPA. Muzeum jest przygotowane na zagranicznych gości. Przewodnicy posługują się kilkoma językami.

Wizyta w muzeum obala również wiele mitów na temat piwa. Na przykład ten, że tzw. „brzuch piwny” nie powstaje od piwa, tylko jedzonych przy okazji przekąsek. Albo, że piwo nie powstaje z chmielu, a ze słodu. Chmiel jest tylko przyprawą w piwowarstwie stosowaną od „zaledwie” tysiąca lat, przy ponad 6 tysiącach lat historii warzenia piwa.

Zwiedzanie Muzeum Browaru w Żywcu najlepiej zaplanować, dokonując rezerwacji poprzez stronę https://muzeumbrowaru.pl/rezerwacje lub telefonicznie: 33 861 96 27, 33 861 24 57.

Maria Leżucha

Muzeum Browaru Żywiec – zdobywca tytułu
Turystyczny Produkt Roku 2023

ikona lupy />
fot. materiały prasowe