W niespełna 40-tys. Żarach (woj. lubuskie) od blisko 65 lat prężnie funkcjonuje największa w tym mieście Spółdzielnia Mieszkaniowa. Administruje 66 budynkami z ponad 2,5 tysiącami mieszkań i 60 lokalami użytkowymi na 5 osiedlach. To nowoczesna instytucja, która od 2010 r. pracuje w oparciu o systematycznie aktualizowaną Strategię Rozwoju.

– To dokument kierunkowy, w którym zawarte są priorytetowe cele na każde kolejne 5 lat. Wcześniej obowiązywały roczne programy rozwoju, ale ujęcie w dłuższej perspektywie pozwoliło na sprawniejszą realizację zadań, które wdraża się na przestrzeni kilku lat – zaznacza dr inż. Stanisław Hałabura, Prezes Zarządu Spółdzielni w Żarach. Aktualna strategia obowiązuje do 2025 r. Pandemia przyniosła konieczność modyfikacji wielu zamierzeń, jednak główne kierunki pozostają bez zmian, zwłaszcza w odniesieniu do zaplanowanych remontów i modernizacji.

Główne kierunki wieloletniej strategii obejmują działania związane przede wszystkim z zagwarantowaniem wysokiego poziomu obsługi blisko 6 tys. mieszkańców (to 15 proc. populacji Żar) oraz sprawnego, stabilnego i bezpiecznego zarządzania nieruchomościami. Efektem wdrożonych procesów jest zapewnienie utrzymania wysokiego poziomu technicznego infrastruktury oraz stałe podnoszenie standardów życia mieszkańców, zgodnie z wymaganiami ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ludzi i mienia. Konsekwentnie realizowane są przyjęte plany remontowe w oparciu o własną kadrę i środki finansowe. Dzięki temu wszelkie usterki usuwane są wyjątkowo szybko. Ponieważ żarska spółdzielnia nie inwestuje obecnie w budowę nowych obiektów, zatem całą aktywność kieruje na modernizację istniejących zasobów. Aktualnie kończy się wieloletni proces termomodernizacji wszystkich budynków spółdzielni. Wymieniona została cała stolarka otworowa, ocieplono niemal już wszystkie ściany i dachy, a następny etap obejmie stropy piwnic. – Nie bez znaczenia zatem pozostaje budowanie kompetentnego i odpowiedzialnego samorządu, podnoszenie kwalifikacji naszego 30-osobowego zespołu pracowników i konsekwentne dążenie do przyjętych celów w duchu idei spółdzielczości podmiotu będącego zarówno podmiotem gospodarczym, jak i organizacją społeczną – podsumowuje prezes S. Hałabura.

Zuzanna Pawełczyk