„Gospodarka, przedsiębiorczość, społeczeństwo w postcovidowej rzeczywistości” - pod takim hasłem 30 listopada br. w Katowicach odbyło się Europejskie Forum Biznesu, będące zwieńczeniem XV edycji ogólnopolskiego Programu Najwyższa Jakość Quality International oraz XIV edycji Programu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności.

Europejskie Forum Biznesu jest najważniejszym z szeregu przedsięwzięć realizowanych w ramach idei Programu Najwyższa Jakość Quality International, którego organizatorem jest redakcja Forum Biznesu. Intencją EFB jest umożliwianie uczestnikom poznania najnowszych trendów i rozwiązań ułatwiających codzienną gospodarczą działalność w Polsce i innych krajach Europy w różnym zakresie, m.in. w odniesieniu do standardów zarządzania, norm, certyfikacji, finansowania innowacyjnych inwestycji, obowiązujących przepisów, a także postulowanych zmian regulacji, które sprzyjać mają rozwojowi, wzrostowi oraz konkurencyjności i efektywności przedsiębiorstw.

ikona lupy />
Europejskie Forum Biznesu 2021 zainaugurował Bogumił Sobula, Wiceprezydent Katowic / foto: materiały prasowe

W ub. roku, z uwagi na lockdown, EFB odbyło się w przestrzeni internetowej, a poświęcone trudnej sytuacji w gospodarce, jaką wywołała pandemia. Eksperci debat wyraźnie podkreślili, że na kryzysie można wygrać, zarówno poprzez nabycie nowych kompetencji, jak i ukierunkowania działalności gospodarczej w obszary dotychczas słabo eksplorowane lub w ogóle nie będące w sferze zainteresowań biznesu. Powstały lub rozwinęły się nowe dziedziny i całe gałęzie gospodarki, kierujące ofertę usług i produktów nie tylko do branży medycznej i systemu ochrony zdrowia, ale też w zakresie komunikacji społecznej, nauki, łańcuchów dostaw czy e-commerce. Tegoroczne debaty Europejskiego Forum Biznesu były swoistą kontynuacją wielu wątków determinujących „covidową” rzeczywistość.

Pandemia przyniosła wiele zmian. Oczywiście nie ma mowy jeszcze w tym momencie o rzeczywistości całkowicie postcovidowej. Jednak nauczyliśmy się jak żyć, pracować w pandemii. Mądrzejsi o te doświadczenia wiemy, że pewne kwestie uległy zmianie na zawsze – modele zachowań i zoptymalizowane systemy zarządzania wpiszą na stałe w swoje schematy pewne nowe narzędzia i kompetencje. Przygotowując się do życia po covidzie, musimy być gotowi na kolejne tego typu lub inne kryzysy. A nastąpią one na pewno. Analizując sytuację ostatnich niemal 2 lat, staramy się definiować kolejne zjawiska.

ikona lupy />
Prof. dr hab. n med. Marian Zembala, Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prowadzący panel "Ochrona zdrowia w dobie pandemii. Wnioski i doświadczenia w walce z pandemią. Dlaczego nie przegraliśmy?" / foto: materiały prasowe

Podczas tegorocznego Europejskiego Forum Biznesu odbył się cykl paneli i debat poświęconych problematyce ochrony zdrowia w dobie pandemii (współorganizator debaty – Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu) z udziałem m.in. prof. Mariana Zembali, dyr. SCCS, prof. Michała Zembali i posła Andrzeja Sośnierza.

Kolejne debaty odbywające się w formule hybrydowej były transmitowane na żywo w naszym serwisie internetowym na Facebooku, poświęcone były m.in. efektywności i optymalizacji w organizacji z udziałem Tomasza Mazura z Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, dra inż. Józefa Zakrzewskiego, Prezesa Zarządu Polskiej Agencji Przemysłowo-Obronnej, dra inż. Andrzeja Czapczuka, Wiceprezesa Zarządu F.B.I. TASBUD S.A. i Adama Jabłońskiego, Prezesa Zarządu Zurad Sp. z o.o. (Polska Grupa Zbrojeniowa).

ikona lupy />
Panel „Zarządzanie, rozwój, innowacyjność. Efektywność i optymalizacja w organizacji w „postcovidowej” rzeczywistości” / foto: materiały prasowe

W debacie na temat kierunków polityki energetycznej w kontekście ekologicznych postulatów uczestniczyli: Ewa Zielińska, Zastępca Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, dr inż. Józef Zakrzewski, Aneta Korda-Burza, Dyrektor Pionu Badań i Rozwoju Gaz-System S.A., Adam Orzech, Prezes Zarządu Naturalna_Energia.plus Sp. z o.o. oraz Paweł Bednarek, współzałożyciel i Prezes Zarządu Columbus Elite S.A.

Uczestnicy debat omówili także rolę bezpiecznego transportu lądowego na przykładach konkretnych rozwiązań w zakresie drogownictwa i kolejnictwa, niełatwej współpracy nauki i biznesu, aktualnej kondycji polskiego samorządu czy roli sportu w lokalnej społeczności.

***

Podczas Europejskiego Forum Biznesu wręczone zostały medale i dyplomy QI 2021 oraz statuetki Pereł, Złotych Pereł i Diamentów QI 2021 laureatom tegorocznej edycji Programu Najwyższa Jakość Quality International oraz statuetki laureatom tytułów Lider Społecznej Odpowiedzialności 2021 – Dobra Firma / Dobry Pracodawca / Eko Firma.

ikona lupy />
Laureaci Pereł, Złotych Pereł i Diamentu uhonorowani w Programie Najwyższa Jakość Quality International 2021 / foto: materiały prasowe

Najwyższa Jakość Quality International, to prestiżowy Program ponadbranżowy, który skupia grono przedsiębiorców, instytucji i samorządów z całego kraju. Celem tego przedsięwzięcia jest wskazanie i uhonorowanie Godłem QI tych podmiotów, które przykładają dużą wagę do utrzymywania wysokich standardów w zakresie jakości. Zwieńczeniem każdej edycji Programu jest uroczysta Gala, podczas której Laureaci odbierają przyznane im Godła QI oraz statuetki.

ikona lupy />
Laureaci nagrody Liderzy Społecznej Odpowiedzialności 2021 – Dobra Firma, Dobry Pracodawca, Eko Firma / foto: materiały prasowe

Z kolei Projekt Liderzy Społecznej Odpowiedzialności ma za zadanie upowszechnienie w działających na terytorium Polski firmach i instytucjach zasad odpowiedzialnego biznesu. Równocześnie ma na celu wskazanie Liderów w zakresie realizacji założeń CSR.W tym roku wraz z portalem SpolecznieOdpowiedzialni.info. organizujemy jego czternastą edycję.

Już dziś zapraszamy do udziału w edycjach 2022 obu programów.