Użytkownicy zwracają dziś uwagę nie tylko na design odzieży, ale też jej funkcjonalność i szereg cech, stanowiących wartość dodaną. Innowacyjny przemysł włókienniczy produkuje „oddychające kurtki”, „inteligentne t-shirty”, odzież antybakteryjną, czy antyinsektową. Duża część takich wyrobów powstaje w oparciu o tkaniny Zakładu Włókienniczego Biliński Sp. j. z Konstantynowa Łódzkiego, który kontynuując polskie tradycje branży tekstylnej, od ponad 30 lat wyznacza trendy w Polsce i za granicą. – Opracowujemy i nieustannie modyfikujemy własne technologie, nie bazujemy na gotowych rozwiązaniach. Współpracujemy z instytucjami naukowymi – mówi Waldemar Biliński, założyciel przedsiębiorstwa. Efektem jest m.in. patent na wzory maskujące na tkaninach dla wojska, czy autorski projekt aplikacji apretur o specjalnych właściwościach, bowiem firma specjalizuje się nie tylko w produkcji tkanin codziennego użytku, w tym odzieży sportowej i dla dzieci, ale także w funkcjonalizacji materiałów specjalistycznych, technicznych, na potrzeby ochrony zdrowia, wyposażenia wnętrz czy środków transportu, np. do wyciszenia kabin samolotów. Apretury z jonami srebra, stosowane do produkcji odzieży sportowej zapobiegają namnażaniu się bakterii, natomiast powłoki antyinsektowe zabezpieczają przez ukąszeniem owadów. „Inteligentna” odzież może monitorować czynności życiowe, a inna opracowana przez firmę technologia sprawia, że materiał jest mniej podatny na zniekształcenia.

Zakład Włókienniczy Biliński to rodzinna firma, którą dziś kieruje już drugie pokolenie. Specjalizuje się w wykańczaniu tkanin i dzianin, świadcząc usługi m.in. barwienia, bielenia, prania czy drukowania. Specjalna technologia druku cyfrowego cieszy się szczególnym zainteresowaniem rynku. Zapewnia wysoką odporność wzoru oraz posiada wysokie właściwości kurczliwości i miękkości, niespotykane przy stosowaniu metod klasycznych. Biliński był jedną z pierwszych firm w kraju oferujących tę technologię. Umożliwia ona przenoszenie zindywidualizowanych, wielobarwnych i dowolnych wzorów, tekstów, grafik, zdjęć nie tylko na tkaninach odzieżowych, ale również pościelach, zasłonach i obrusach, materiałach reklamowych, czy scenografii.

Reklama

Przedsiębiorstwo jest niekwestionowanym polskim liderem w swojej branży, zarówno pod względem wielkości produkcji (30 ton tkanin na dobę), jak i wdrażaniu innowacyjnych technologii. – Dużą wagę przywiązujemy również do ekologii. Wszystkie stosowane przez nas środki chemiczne pochodzą od renomowanych producentów i są zgodne z obowiązującymi wymaganiami – zaznacza dr hab. inż. Lucyna Bilińska, Kierownik Działu Badawczo-Rozwojowego. Zapotrzebowanie na wodę, energię elektryczną i surowce w tej branży jest duże, dlatego firma dokłada starań, aby zminimalizować wpływ na otoczenie i rozsądnie gospodarować zasobami. – Woda używana jest powtórnie w procesach produkcji. Ścieki, zamiast w całości trafiać do kanalizacji, są poddawane u nas oczyszczaniu. To pierwsze tego typu na świecie opatentowane rozwiązanie. Zmniejszyliśmy również zużycie wody przy barwieniu do 3 litrów na 1 kilogram tekstyliów. Dawniej było to kilkadziesiąt litrów – podkreśla L. Bilińska.

ZW Biliński odnotowuje wyjątkową w swojej branży znaczącą dynamikę wzrostu produkcji (średnio 12-15 proc.). Mimo następujących po sobie kryzysów, zamówień nie brakuje. Jest to konsekwencją realizacji wieloletniej strategii, opartej o systematyczne inwestycje w innowacyjne i nowoczesne technologie, własne badania, a także dużej dyscypliny w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem i zaangażowania całej załogi.

Magdalena Tułecka, Jacek Majewski

Fot. materiały prasowe