Nowa perspektywa finansowa to dla polskich przedsiębiorców niepowtarzalna szansa na pozyskanie unijnych środków. Rok 2022 będzie newralgiczny dla krajowej gospodarki, ponieważ umożliwi firmom rozwój działalności w zakresie badań, rozwoju i innowacji (B+R+I).

Mowa tu o Programie Operacyjnym Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027, którego budżet wynosi 7,9 miliarda euro, oraz o Programie Ramowym Horyzont Europa, który w swojej puli ma niemal 95 miliardów euro do rozdysponowania. Warunkiem pozyskania tych pieniędzy jest chęć rozwijania innowacyjnych pomysłów samodzielnie lub we współpracy ze środowiskiem naukowym.


Część polskich przedsiębiorców posiada już pewne doświadczenie w realizacji projektów badawczo-rozwojowych oraz w skutecznym pozyskiwaniu środków finansowych na ten cel. Są jednak firmy, które takiego doświadczenia nie mają, a dodatkowo borykają się z wątpliwościami, czy posiadany przez nich zakres wiedzy i umiejętności będą wystarczające, aby ubiegać się o unijne dofinansowanie. Z pomocą takim przedsiębiorcom przychodzi rozwiązanie Innovation Coach – II ścieżka instrumentu STEP – Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł na Projekt.

– Już od jakiegoś czasu staramy się nie tylko udostępniać firmom środki na realizację innowacyjnych, opartych na B+R+I, projektów, ale również pomagamy rozpoznać własny potencjał w obszarze innowacji. Innovation Coach to zindywidualizowana usługa informacyjna skrojona na potrzeby każdego przedsiębiorcy, mająca na celu przygotowanie przedsiębiorców do rozpoczęcia działalności B+R z wykorzystaniem finansowania z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Innovation Coach to jedyna tak kompleksowa, a zarazem bezpłatna usługa na rynku. W jej ofercie znajduje się seria dedykowanych warsztatów, dni informacyjnych i konferencji, co zapewnia uczestnikom podniesienie kompetencji i dostęp do praktycznej wiedzy. Natomiast sercem projektu jest indywidualna usługa szyta na miarę każdego zainteresowanego, tzw. coaching innowacji. Dzięki współpracy z wykwalifikowanym ekspertem z danej branży przedsiębiorca poznaje aktualne trendy na rynku, możliwe bariery i ryzyka oraz potencjał swojej firmy. Przede wszystkim zaś, wspólnie z coachem, kreuje pomysł na innowację i ustala praktyczny plan jej skutecznego wdrożenia.

– Wielu przedsiębiorców na początku współpracy z nami ma wątpliwości czy w ich działalności jest miejsce na innowacyjne projekty i czy będą w stanie je udźwignąć. Praktyka pokazuje jednak, że w ramach Innovation Coach, pracując z ekspertem branżowym, są oni w stanie wygenerować niezwykle ciekawe i często bardzo nowatorskie rozwiązania – wyjaśnia Katarzyna Walczyk-Matuszyk z Centrum Projektów Badawczych UE przy IPPT PAN, która kieruje realizacją projektu Innovation Coach.


Do tej pory z tej bezpłatnej usługi skorzystało już ponad 600 firm, a w przyszłym roku kolejnych 300 przedsiębiorstw zostanie objętych coachingiem innowacji. W bazie uwzględnionych zostało ponad 180 ekspertów reprezentujących niemal wszystkie branże. Dotychczas udało się zorganizować 40 specjalistycznych warsztatów. Nie czekaj, dołącz już dziś i przygotuj się na nową perspektywę!

Projekt Innovation Coach realizowany jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Centrum Projektów Badawczych Unii Europejskiej przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk.

Centrum Projektów Badawczych UE