– Systematycznie podnoszony przez UE poziom ilości odpadów, które gminy są zobowiązane poddawać recyklingowi czy wprowadzenie systemu kaucyjnego za opakowania szklane, aluminiowe i butelki PET, to najbliższe sprawdziany, z jakimi muszą zmierzyć przedsiębiorstwa, jak nasze – mówi Leszek Wołowiec, Prezes Zarządu Międzygminnego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Janczycach (woj. świętokrzyskie).

Szczególnym zadaniem MZGOK są kompleksowe usługi w zakresie odbioru, transportu, segregacji i odzysku odpadów komunalnych z terenu miejscowości wchodzących w skład Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki. Przedsiębiorstwo administruje powstałym w 2005 r. Zakładem Utylizacji Odpadów Komunalnych w Janczycach (ZUOK), który swoimi działaniami obejmuje obszar zamieszkały przez 150 tys. osób. Początkowo obejmował jedynie halę kompostowni z linią sortowniczą oraz 2 kwatery składowiska odpadów. Już w 2012 r. podjęto decyzję o pierwszej rozbudowie o nową sortownię, budynek administracyjno-socjalny, kompostownię i inną infrastrukturę. Kolejne inwestycje obejmowały m.in. dodatkowe urządzenia, typu separatory optoelektryczne, metali nieżelaznych, czy instalację oczyszczania puszek aluminiowych i rozdrabniarkę odpadów wielkogabarytowych. Aktualnie trwa budowa instalacji fotowoltaicznej, a kolejne inwestycje obejmą budowę instalacji tryskaczowej w hali sortowni odpadów, bazy magazynowo-transportowej wraz z boksami na surowce wtórne, kwatery składowania odpadów. W efekcie dziś Zakład zajmuje się segregacją i odzyskiem praktycznie każdego rodzaju odpadów. Rocznie jest to ok. 27 tys. ton.

Międzygminny Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi został powołany w 2013 r. przez Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki, który jest jedynym udziałowcem MZGOK. Powstał z potrzeby działań samorządów tego regionu w zakresie ochrony środowiska. Zarejestrowany został 27 kwietnia 1994 r., zatem właśnie obchodzi jubileusz 30-lecia. Dziś należy do niego 16 gmin.

Zakłady gospodarki odpadami w najbliższym czasie czekają duże wyzwania do pokonania. Zgodnie z celami UE w 2025 r. aż 55 proc. odpadów zbieranych i przetwarzanych przez gminy, będzie musiało zostać poddane recyklingowi. Od 2030 r. poziom ten będzie musiał wynieść aż 60 proc. Z kolei już w przyszłym roku wejdzie w życie obowiązek pobierania kaucji za opakowania szklane, butelki PET i aluminiowe puszki. – Dla takich zakładów przedsiębiorstw gospodarki komunalnej, ale bezpośrednio do firm je przetwarzających. Dziś tego typu surowce wtórne stanowią od 50-70 proc. naszego przychodu. Jeśli utracimy to źródło, będziemy zmuszeni podnieść opłaty za wywóz pozostałych śmieci, za co zapłacą mieszkańcy. Niewielką rekompensatą, mogłaby być podjęta współpraca z operatorami systemu kaucyjnego, dla których moglibyśmy sortować butelki PET – podkreśla Leszek Wołowiec, Prezes MZGOK w Janczycach.

Joanna Chrustek

ikona lupy />
Materiały prasowe