Działające od połowy lat 80. ubiegłego wieku przedsiębiorstwo COMAL Sp. z o. o. (do 1989 r. jako Spółdzielnia Pracy COMAL) zajmuje się m.in. usługami stoczniowo-portowymi w zakresie czyszczenia ładowni statków i zbiorników balastowych i paliwowych, przyczyniając się aktywnie do ekologicznej ochrony wód Zatoki Gdańskiej.

Bezpośrednią przyczyną zaangażowania się COMAL w działalność ekologiczną, był toczący się w 1990 r. proces przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze, przeciwko ówczesnemu portowemu przedsiębiorstwu państwowemu przez jednego z zagranicznych armatorów w sprawie praktyk monopolistycznych i niewłaściwej obsługi statku przy odbiorze zaolejonych wód balastowych. Główny Inspektor Ochrony Środowiska Morskiego w Gdyni zainspirował COMAL do rozpoczęcia działalności w zakresie ochrony wód Zatoki Gdańskiej i kanałów portowych, deklarując wszelką pomoc administracyjną i prawną.

Po czterech latach na terenie stoczniowym w Gdańsku powstała pierwsza, i jak do tej pory jedyna, w Polsce instalacja, w skład której wchodziła mechaniczno-chemiczno-biologiczna oczyszczalnia wód zaolejonych z biocenozą słonowodną, ze stopniem filtracji i dezynfekcji ścieków pochodzących ze statków, co wyprzedzało postanowienia Konwencji Helsińskiej. Zastosowano autorskie rozwiązania technologiczne spełniające wszelkie wymagania stawiane oczyszczonym i zdezynfekowanym ściekom pod względem jakościowym, środowiskowym i sanitarnym, wprowadzanym z powrotem do basenu portowego, czyli bezpośrednio do wód morskich, do naturalnego środowiska nie degradując jego ekosystemu .

Instalacja OWZ COMAL była kilkukrotnie nagradzana na konkursach ekologicznych krajowych i międzynarodowych, w tym przez Polskie Stowarzyszenie Wynalazców i Racjonalizatorów za unikalne rozwiązania technologiczne.

Joanna Chrustek