Firma została założona 70 lat temu przez osoby niepełnosprawne, które nabawiły się inwalidztwa w trakcie II wojny światowej i funkcjonowała początkowo jako spółdzielnia inwalidów, zatrudniając zaledwie kilkanaście osób. Obecnie Zakłady Metalowe POSTĘP są prężnie działającą spółką akcyjną, która współpracuje z największymi markami z branży automotive.
Media

Momentem przełomowym w historii przedsiębiorstwa było nawiązanie współpracy, w latach 60. ub. wieku, z takimi podmiotami branży motoryzacyjnej, jak Fabryka Samochodów Ciężarowych w Lublinie, Zakłady Mechaniczne w Łabędach czy Fabryka Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Już w latach 70 przedsiębiorstwo zatrudniało 500 pracowników. – To, jaką firmą jesteśmy obecnie jest wypadkową wielu działań. Niewątpliwie ukierunkowanie się na branżę motoryzacyjną wyznaczyło nasz model rozwoju. Produkowaliśmy między innymi stelaże siedzeń tylnych, do Fiata 126, Fiata Cinquecento, Fiata Seicento oraz inne elementy metalowe do tych samochodów – mówi Jerzy Cieślar, Prezes Zarządu Zakładów Metalowych POSTĘP S.A.

Dziś firma produkuje szeroki wachlarz elementów metalowych do siedzeń samochodowych, układów wydechowych, elementów konstrukcyjnych karoserii i innych, nieustannie doskonaląc procesy produkcji, stawiając na optymalizację wydajności i poprawę jakości. W 1996 roku rozpoczęliśmy proces przekształcenia w spółkę akcyjną, który zakończył się w 1997, warto też pokreślić, że jesteśmy przedsiębiorstwem ze 100 proc. kapitałem polskim. W 2015 roku scentralizowaliśmy nasze zakłady i przeprowadziliśmy się do nowej siedziby, zlokalizowanej w Gliwickiej Strefie Ekonomicznej. Perspektywicznie nabyliśmy halę i grunty, które w przyszłości pozwolą na dalszy rozwój – mówi prezes Jerzy Cieślar.

Odbiorcami części produkowanych przez POSTĘP są największe firmy sektora motoryzacyjnego, m.in. Faurecia, Adient, Tenneco, Lear, Fiat. Współpraca z koncernami ze światowej czołówki jest możliwa dzięki wypadkowej dwóch czynników – wysokiej jakości i niskich kosztów produkcji. Przedsiębiorstwo posiada certyfikat Systemu Zarządzania wg IATF 16949:2016 dedykowany dla przemysłu samochodowego. – Wymagania w branży są bardzo wysokie, a nasze doświadczenie i wysokie kwalifikacje otwierają możliwość do rozmów i współpracy z największymi graczami na rynku. Współpracujemy także z Politechniką Śląską i Instytutem Spawalnictwa. Posiadamy też własne laboratorium pomiarowe i wytrzymałościowe. Jednym z ważniejszych wyznaczników, który świadczy o najwyższej jakości naszych produktów jest wskaźnik reklamacji ppm. W 2018 roku kształtował się na poziomie 2 ppm – co oznacza, że na milion wyprodukowanych przez nas części tylko 2 z nich posiadały wady – mówi J. Cieślar, i dodaje: – Dzisiejszy sukces naszej firmy nie byłby możliwy gdyby nie pracownicy. Najlepiej świadczy o tym bardzo niska fluktuacja. Obecnie firma daje zatrudnienie 250 osobom, z czego 32 proc. stanowią osoby niepełnosprawne, a ok. 40 proc. proc. załogi legitymuje się stażem pracy powyżej 20 lat w spółce.

Joanna Chrustek, Magdalena Klimek