Ubezpieczając nasz pojazd warto zwrócić uwagę na dodatkowe polisy. Na szczególne zainteresowanie zasługuje polisa NNW. Dzięki niej możemy oszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, płacąc przy tym zaledwie kilkadziesiąt złotych na rok... Czym właściwie jest te ubezpieczenie i dlaczego warto je wykupić?

Zakup polisy od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) jest dobrowolny. Pamiętajmy jednak, że zawsze musimy być czujni – wypadek może przydarzyć się każdemu. Najprawdopodobniej dopiero będąc jego uczestnikiem uświadomimy sobie jak bardzo ważne jest posiadanie Ubezpieczenia NNW. Szczególnie jeśli podróżujemy z pasażerami... Zapraszamy do lektury

Znajdź online najtańsze ubezpieczenie dla swojego samochodu

Wypadki chodzą po ludziach

Mimo, że – jak napisaliśmy powyżej – nikt nie będzie wymagał od nas kupna polisy NNW, jest to ubezpieczenie uzupełniające, rekomendowane w pierwszej kolejności. Czym charakteryzuje się to ubezpieczenie? Opisywana polisa chroni zarówno pasażera, jak również współpasażerów. Zakresem ochronnym w tym przypadku nie są bowiem tylko zdarzenia powstałe podczas jazdy ubezpieczonym samochodem, ale również zdarzenia, które mogą mieć miejsce przy okazji normalnego użytkowania pojazdu. Do tych ostatnich zaliczyć należy między innymi sytuacje związane z tankowaniem auta podczas przejazdów czy też odpoczynek w aucie podczas postoju – spowodowany np. koniecznością rozmowy telefonicznej w sytuacji gdy nie posiadamy zestawu głośnomówiącego.

Ubezpieczenie NNW nie obejmuje w swoim zakresie szkód rzeczowych. Jest produktem osobowym, czyli dedykowanym tylko kierowcy i/lub pasażerowi, gdy ci właśnie odniosą trwały uszczerbek na zdrowiu albo, w najgorszym układzie, poniosą śmierć. Polisa taka może zrefinansować koszty leczenia, ewentualnego transportu medycznego bądź też różnego rodzaju świadczeń inwalidzkich. W przypadku śmierci świadczenie z tytułuUbezpieczenia przysługuje osobie uposażonej albo rodzinie zgodnie z regułami spadkobrania.

Przezorny (zawsze) ubezpieczony

Należy dobrze zapoznać się z warunkami ochrony, które proponują różni ubezpieczyciele. W większości przypadków zasięg Ubezpieczenia określony jest w granicach terytorium Polski. Kiedy zatem będziemy mogli czerpać profity z faktu posiadania Ubezpieczenia NNW? Gdy będziemy sprawcami wypadku w którym zostaniemy jako kierowca bądź pasażer poszkodowani. Jest to o tyle ważna sprawa, że koszty leczenia mogą być naprawdę bardzo wysokie.

Wyłączenie odpowiedzialności

Jedną z najciekawszych kwestii, które mogą zaistnieć w przypadku polis ubezpieczeniowych jest to, że ubezpieczyciel może nie wypłacić nam odszkodowania. W jakich sytuacjach więc ono nie zadziała? Najbardziej jaskrawym przykładem jest spożycie alkoholu. Jeśli bowiem spowodujemy wypadek będąc nietrzeźwym albo pozostając pod wpływem różnego rodzaju środków odurzających, wówczas nie mamy najmniejszych szans na uzyskanie świadczenia ubezpieczeniowego. Podobnie sytuacja ma miejsce w przypadku podjęcia celowej próby samobójczej, gdy świadomie targniemy na swoje życie. Ważne jest też, aby ubezpieczony pojazd, którym się poruszamy miał ważne badanie techniczne – jego brak może być również przesłanką do zaniechania wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Podobnie jest ze współpasażerami – jeśli bowiem oni też są nietrzeźwi albo zdecydują się na jazdę z nietrzeźwym kierowcą, nie przysługuje im prawo do uzyskania świadczenia ubezpieczeniowego.

Tak wiele za tak niewiele

Ubezpieczenie NNW sprzedawane jest najczęściej jako dodatkowa opcja przy obowiązkowych polisach OC. Jego koszt w zależności od wariantu ochronnego waha się w granicach kilkudziesięciu złotych – przykładowo w Allianz Direct opcja z sumami Ubezpieczenia na wypadek inwalidztwa 10 000 zł, zaś na wypadek śmierci 5 000 zł - kosztuje nas rocznie 50 zł, zaś dwukrotność tychże sum to dla nas wydatek rzędu 90 zł w ujęciu rocznym.

Porównywarka OC i AC – ponad 50 ofert ubezpieczeń

Nie warto nie być ubezpieczonym

Jak zawsze w przypadku różnego rodzaju produktów ubezpieczeniowych diabeł tkwi w szczegółach, czyli ogólnych warunkach naszego Ubezpieczenia – m.in. zakresach chronionych ryzyk, wyłączeniach odpowiedzialności itp. Z dużą jednak dozą prawdopodobieństwa należy przyjąć, że u większości działających w naszym kraju firm ubezpieczeniowych polisy te są ciekawym uzupełnieniem ubezpieczeń polis obowiązkowych. Są przydatne i pomocne kierowcom, jak również ich pasażerom – szczególnie przy różnego rodzaju nieszczęśliwych zdarzeniach, które jak wiemy mogą przytrafić się w najmniej oczekiwanym momencie, czasie i miejscu. Koszt takiej ochrony jest stosunkowo nieduży.