MultiBank i mBank chcą walczyć o wzrost udziału w kurczącym się rynku kredytów na zakup samochodu.
Detaliczne części BRE Banku – mBank i MultiBank – w tym tygodniu uruchomią nową ofertę kredytów samochodowych. Największą zaletą produktów finansujących zakup auta w obu instytucjach ma być ograniczenie do minimum formalności i krótki okres oczekiwania na gotówkę. W nowym modelu kredyty będą przyznawane stałym klientom, którym banki wyliczą dostępny limit kredytowy. Ma on być widoczny po zalogowaniu do serwisu transakcyjnego. Klient, który z takiego kredytu zechce skorzystać, musi wypełnić prosty wniosek i po kwadransie powinien otrzymać pieniądze.
– Rozwijamy sprzedaż kredytów za pośrednictwem kanałów zdalnych, bo klienci korzystają z nich coraz częściej. W przypadku kredytu gotówkowego udział pożyczek udzielanych zdalnie wzrósł z 50 proc. na początku roku do 80 proc. obecnie – mówi Grażyna Zawisza, zastępca dyrektora do spraw kredytów niehipotecznych w mBanku i MultiBanku.
Koszty kredytów samochodowych w wybranych bankach / DGP
Nowa oferta ma pomóc obu bankom w zachowaniu pozycji na rynku, który przeżywa trudne chwile. Z danych instytutu Samar wynika, że w III kw. tego roku polskie banki udzieliły kredytów samochodowych o wartości prawie 755 mln zł. To oznacza spadek w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku o ponad 12 proc. Od początku tego roku pożyczono na zakup aut ponad 2,3 mld zł, czyli o 6,2 proc. mniej niż w pierwszych 9 miesiącach ubiegłego roku.
Kredyty przeznaczone na finansowanie zakupu środków transportu w ofercie ma kilka banków. Wszystkie są gotowe finansować zarówno zakup pojazdu nowego, jak i używanego, choć w tym ostatnim przypadku z reguły naliczają wyższe odsetki. Banki deklarują, że mogą kredytować zakup samochodów w 100 proc. Trzeba jednak pamiętać, że przy braku wkładu własnego marża będzie wyższa.
Podstawowymi kosztami związanymi z udzieleniem kredytu samochodowego są oprocentowanie i prowizja. Ta druga waha się dziś od 0 do 5 proc. Z kolei oprocentowanie nominalne oscyluje wokół 10 proc. Rzeczywista stopa oprocentowania będzie jednak wyższa ze względu na wymagane ubezpieczenia i prowizję płatną z góry. Na obniżenie kosztów mogą liczyć dotychczasowi klienci instytucji pożyczającej pieniądze. Tak będzie w przypadku oferty mBanku i MultiBanku. Ich klienci otrzymają lepsze warunki, ale muszą się liczyć ze skróceniem maksymalnego okresu kredytowania z 10 do 7 lat.
Spośród instytucji oferujących kredyty samochodowe dla klientów, którzy chcą kupić nowe auto o wartości 40 tys. zł i będą spłacać pożyczkę przez 3 lata, najniższą prowizję ma Getin Noble Bank – 1 proc. W Aliorze i BNP Paribas możemy liczyć na 2 proc. prowizji. W pozostałych bankach wyniesie ona 5 proc. Natomiast oprocentowanie rzeczywiste dla tego przypadku wyniesie między 9,65 proc. w BNP Paribas a 16,81 proc. w mBanku. Najdłuższy okres kredytowania znaleźliśmy w Credit Agricole – aż 10 lat. Ale rynkowy standard to 7 – 8 lat.