To będzie ważna informacja dla zadłużonych we frankach szwajcarskich. W środę podczas forum bankowego instytucje finansowe przedstawią swój pomysł na rozwiązanie problemów związanych z tymi kredytami - poinformował Związek Banków Polskich.

Prawnik, profesor Witold Modzelewski podkreśla, że banki powinny wykonać krok w kierunku kredytobiorców zadłużonych w szwajcarskiej walucie. Według eksperta sprawę trzeba zamknąć, zawierając ugody z kredytobiorcami. Były wiceminister finansów uważa, że kredyt konsumencki nie może mieć cech instrumentu finansowego wysokiego ryzyka.

Profesor Modzelewski w rozmowie z IAR przewiduje, że propozycje sektora bankowego będą niewystarczające. Według niego banki zaprezentują rozwiązania, które są podobne do obecnie stosowanych. Chodzi o wakacje kredytowe czy obniżenie raty. Zdaniem prawnika ostatecznie sprawę kredytów we frankach rozwiążą sądy.

Te ostatnie nie sprzyjają na razie zadłużonym w szwajcarskiej walucie. Sąd okręgowy w Warszawie oddalił dziś (09.03.2015) pozew kilkudziesięciu klientów Getin Noble Banku.