Wieczny debet, brak oszczędności, susza na koncie przed każdą wypłatą? Finanse domowe to żadne czary-mary. Można je opanować. Na początek warto zrobić rachunek sumienia, czy aby nie popełniamy częstych grzechów w obchodzeniu się z własnymi pieniędzmi
.
1
Od pensji do pensji. Zaklęty cykl?
Właściwie można by tu użyć powszechnie znanego "od pierwszego do pierwszego", ale nie każdy dostaje pensję "pierwszego". Ostatnie dni przed pensją są nerwowe. Wiele potrzebnych zakupów musi poczekać aż pensja wpłynie na konto. Dzień wypłaty to mieszanka napiętego oczekiwania i oddechu z ulgą, kiedy już się okaże, że na rachunku w banku jest nowy napływ gotówki. Ten sam schemat powiela się samoistnie w kolejnych miesiącach, z rzadkimi przerwami np. z powodu trzynastki. Ten ciągły niedostatek gotówki tuż przed wypłatą nowej pensji powoduje, że każdy nieoczekiwany wydatek (np. naprawa lub wymiana pralki, naprawa samochodu) to silnie odczuwalny kryzys w domowym budżecie.
Znakomita większość osób żyjących w pętli "od pensji do pensji" powie, że chcieliby, ale z ich dochodami nie da się z tej zaklętej matni wyjść. Tymczasem specjaliści od finansów osobistych przekonują, że można i należy przerwać ten fatalny i odradzający się co miesiąc problem. Jeśli można przeżyć za 100% pewnego dochodu miesięcznie - można też przeżyć za 90% tej sumy. Należy się przyjrzeć swoim nawykom zakupowym oraz temu, na co idą pieniądze domowe i postanowić, z czego można zrezygnować, co zmienić. Słowem: wprowadzić nowe porządki w domowej gospodarce finansami, choćby dochody były bardzo skromne. Chodzi o to, by wytworzyć nawyk regularnego oszczędzania, który w dłuższym czasie da rezerwę finansową na tzw. czarną godzinę. Odłożone pieniądze dadzą jeszcze jedno - poczucie finansowego bezpieczeństwa, czyli spokój psychiczny, który trudno osiągnąć, gdy co miesiąc trzeba martwić się o to, co kupić przed pensją za ostatnie złotówki.
">
ShutterStock
2
Brak nawyku oszczędzania
Wszystkie pożyczki są atrakcyjne, ale najlepiej korzystać z własnych oszczędności. Przysłowiowa skarbonka to gwarancja spokoju w chwili niespodziewanych wydatków. Eksperci finansowi doradzają, by odkładać kilka, a najlepiej 10% miesięcznych dochodów. Najważniejsze, by stało się to nawykiem. Motywujące jest wyznaczenie sobie celu gromadzenia funduszy, a właściwie nawet kilku celów. Najbardziej dalekosiężnym jest emerytura, czyli środki które uzupełnią świadczenie ZUS. Może to być także np. fundusz na wakacje, na prezenty świąteczne, dla dorastających dzieci.
Forsal.pl
3
Ekstra wydatki? Z rozsądkiem
Obiady poza domem, rajdy po markecie z pełnym wózkiem "okazji" a może roczny abonament w fitness-klubie, gdzie bywamy dwa razy w miesiącu? Nasze finanse potrzebują okresowych przeglądów i zmian. Nie wszystko potrzebujemy od razu i nie wszystko nowe. Przykładowo lepiej zacząć zdrowy styl życia od biegania w pobliskim parku, zamiast od pełnego koszyka nowej odzieży sportowej wraz z pulsomierzem za 700 złotych. Łatwo oszczędzić pieniądze (i zadbać o zdrowie) przygotowując sobie posiłek do pracy w pudełku, zamiast kupować gotowe jedzenie w pracy. Z kolei przed zakupem nowego auta w salonie, warto sprawdzić, czy stać nas na rynkową utratę wartości samochodu po roku.
To tylko niektóre przykłady typowych sytuacji i decyzji, które mają konkretne konsekwencje dla naszego portfela. Porównując nasze rzeczywiste wydatki z tym, czego naprawdę potrzebujemy możemy znaleźć nowe źródła oszczędności.
">
ShutterStock
4
Brak rezerw na czarną godzinę
Pralka przestała działać, w samochodzie trzeba wymienić alternator a do tego nie obędzie się bez hydraulika. Lista sytuacji nagłych i niespodziewanych, które mogą się wydarzyć, właściwie nie ma końca. Znakomita większość z nich pociąga za sobą nieplanowane wydatki. Jeśli nie byliśmy na nie gotowi finansowo, zapłacimy po prostu więcej, aby tylko czym prędzej opanować "pożar", czyli nagłe zawirowanie. Płacimy więcej, bo np. musimy pożyczyć i oddać z odsetkami pieniądze na naprawę albo zakup przysłowiowej lodówki.
Szczęście sprzyja przygotowanym, a najtańsze pieniądze to własna gotówka.
">
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję