statystyki

PKO BP przycina odsetki na lokatach

autor: Łukasz Wilkowicz19.07.2016, 07:14; Aktualizacja: 19.07.2016, 07:59
pieniądze

18,9 mld zł - o tyle wzrosły depozyty firm.źródło: ShutterStock

Największy gracz rynkowy daje sygnał do nowej fali obniżek oprocentowania lokat. PKO BP, największy bank w Polsce i lider rynku detalicznego, obniżył oprocentowanie części depozytów. W dół poszły przede wszystkim stawki popularnych wśród klientów lokat półrocznych: oprocentowanie lokaty „3+3” na nowe środki spadło z 1,3 do 1,2 proc., w przypadku lokaty odnawialnej nastąpił spadek z 1,2–1,5 proc. (w zależności od kwoty lokaty) do 1,1–1,3 proc., a lokaty internetowej – z 1,4–1,6 proc. do 1,2–1,45 proc.

– W całym sektorze z miesiąca na miesiąc widzimy spadek oprocentowania lokat. To zaczęło się wówczas, gdy było już wiadomo, jaki kształt przybierze podatek bankowy – zauważa Maciej Marcinowski, analityk sektora bankowego w Trigon DM. – W grudniu 2015 r. przeciętne oprocentowanie depozytów wynosiło 1,57 proc., ostatnio było to już 1,35 proc. Wydaje się, że jest jeszcze trochę miejsca na obniżki. Cały czas banki mają duży popyt na depozyty, klienci akceptują obniżone stawki – dodaje Marcinowski. W czerwcu, według NBP, ogólna kwota depozytów bankowych wynosiła 1028,6 mld zł i była o 32,6 mld zł większa niż w końcu 2015 r. Nowe pieniądze do banków dostarczali głównie klienci indywidualni – wartość ich oszczędności zwiększyła się w I półroczu o 30,9 mld zł do 676,9 mld zł.

Przez pierwsze pięć miesięcy tego roku średnie oprocentowanie lokat gospodarstw domowych obniżyło się o 0,23 pkt proc., a przedsiębiorstw – o 0,26 pkt proc. Wśród klientów indywidualnych najmocniej spadły stawki depozytów zakładanych na trzy do sześciu miesięcy (o 0,34 pkt proc., do 1,51 proc.) oraz takich, w których klienci zamrażają pieniądze co najmniej na rok (o 0,43 pkt proc., do 1,36 proc.). Zdaniem Michała Sobolewskiego, analityka DM BOŚ, należy liczyć się z tym, że najnowsza decyzja PKO BP będzie sygnałem do obniżek oprocentowania lokat dla innych banków. – PKO BP jest punktem odniesienia dla branży. Ma najwięcej depozytów, do tego skoncentrowanych w segmencie detalicznym. Ruch PKO BP otwiera drogę do obniżki oprocentowania szczególnie dla mniejszych banków, które nie mają dużej sieci placówek, w tym dla tych, które pozyskują środki przez internet. One konkurują wyłącznie ceną – wskazuje Sobolewski.

Z punktu widzenia banków obniżka oprocentowania lokat to jeden z najprostszych sposobów na zwiększenie zysków, bo oznacza mniejsze koszty. Ale cięcie oprocentowania nie przekłada się natychmiast na wyniki finansowe. Najpierw muszą się zakończyć umowy zawarte na dotychczasowych warunkach. Opóźnienie wynosi zwykle kilka miesięcy. Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku kredytów. Tu zmiany oprocentowania są zwykle pochodną wahań stóp rynkowych (a te zależą od decyzji Rady Polityki Pieniężnej) i następują bardzo szybko. „Bank regularnie dokonuje przeglądu i weryfikacji oferowanych produktów, monitoruje również uważnie rynek oraz zachowania klientów i odpowiednio dostosowuje swoją ofertę do aktualnych warunków i trendów” – informuje biuro prasowe PKO BP.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane