statystyki

Ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy: Więcej inwestycji niż ochrony

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.10.2015, 07:45; Aktualizacja: 06.10.2015, 07:54

Umowa ubezpieczenia grupowego na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) nie jest klasyczną umową ubezpieczenia. De facto ma ona charakter inwestycyjny – uznał Sąd Okręgowy w Warszawie.

Sprawa trafiła do sądu na skutek pozwu, jaki klient wniósł przeciwko towarzystwu ubezpieczeniowemu. Domaga się w nim zapłaty ponad 6 tys. zł. Pozwany pobrał tę kwotę, powołując się na zapisy ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), które były dołączone do deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia. Zgodnie z nimi, jeżeli klient odstępował od umowy przed ukończeniem okresu, na jaki została zawarta (15 lat), ubezpieczyciel ma prawo pobrać 92 proc. zgromadzonych na UFK środków. Powód wskazywał, że takie postanowienia nie były z nim uzgodnione i że rażąco naruszają jego interesy. A jako takie – zgodnie z art. 3851 par. 1 kodeksu cywilnego – nie wiążą go.

Sąd I instancji oddalił powództwo w całości. Jego zdaniem nie budziło wątpliwości, że umowa zawarta między stronami sporu była klasyczną umową ubezpieczenia. Jego zdaniem ubezpieczyciel spełnił wszelkie ciążące na nim obowiązki. Dostarczył bowiem klientowi OWU przed podpisaniem umowy, a klient miał możliwość zapoznania się z ich treścią.

Z tymi wywodami nie zgodził się jednak sąd II instancji, do którego sprawa trafiła na skutek apelacji powoda. Jego zdaniem sporna umowa nie miała wcale charakteru umowy ubezpieczenia. A wskazuje na to już chociażby sama jej nazwa. „Po dokładnej analizie umowy zawartej między powodem a towarzystwem ubezpieczeń stwierdzić należy, że w przeważającej mierze ma ona charakter umowy inwestycyjnej aniżeli stricte ubezpieczeniowej” – przyznał sąd okręgowy.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane