statystyki

Przynależność zakładów ubezpieczeń do Polskiej Izby Ubezpieczeń ma być obligatoryjna

autor: Patryk Słowik28.08.2015, 07:07; Aktualizacja: 28.08.2015, 07:46

Przynależność zakładów ubezpieczeń do Polskiej Izby Ubezpieczeń ma być obligatoryjna. Przesądziła o tym jednogłośnie sejmowa podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Rząd proponował, aby projektowany art. 420 stanowił, iż członkostwo w izbie jest dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji dobrowolne.

Powód? Zdaniem resortu finansów obecnie obowiązujące przepisy o obligatoryjnej przynależności stanowią ograniczenie swobody przedsiębiorczości. Zagraniczne zakłady ubezpieczeń mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE lub EOG mogą być zobowiązane do wnoszenia składek członkowskich z tytułu członkostwa we właściwej izbie już w państwie członkowskim swojej siedziby. Ergo: nie można ich obciążać dwukrotnie. Z drugiej strony wymóg wnoszenia opłat wyłącznie w stosunku do krajowych zakładów stanowiłby dyskryminację tych ostatnich. Dlatego, korzystając z tego, że Sejm niebawem przyjmie nową ustawę o działalności ubezpieczeniowej, zaproponowano także modyfikację przepisów o samorządzie. Aktualnie zgodnie z art. 215 ustawy o działalności ubezpieczeniowej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 950) krajowe i zagraniczne zakłady ubezpieczeń wykonujące działalność na terytorium RP tworzą ubezpieczeniowy samorząd gospodarczy. Przepisy następne stanowią, że ich przynależność do organizacji samorządu – Polskiej Izby Ubezpieczeń – jest obligatoryjna.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane