statystyki

Ustawa antylichwiarska: Konsumenci bezpieczniejsi na rynku

autor: Patryk Słowik13.07.2015, 07:57; Aktualizacja: 13.07.2015, 10:00

– Naszym celem jest jak największe wzmocnienie słabszej strony w kontaktach z bankami, zakładami ubezpieczeń czy instytucjami pożyczkowymi – argumentowali posłowie podczas ostatniego posiedzenia Sejmu.

I na dowód przegłosowali dwie ustawy, o których w ostatnich tygodniach bardzo wiele się mówiło: tzw. antylichwiarską (nowelizację ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym i niektórych innych ustaw) oraz o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o rzeczniku finansowym.

Ustawa regulująca sektor firm pożyczkowych została poparta przez posłów niemal jednogłośnie. Przewiduje ona istotne zwiększenie kompetencji Komisji Nadzoru Finansowego, która będzie mogła prowadzić postępowania wyjaśniające wobec podmiotów, co do których istnieje podejrzenie, że mogą prowadzić nielegalną działalność. Zarazem określa limity opłat, jakie będą mogły firmy pobierać od klientów. Kluczowy jest tutaj limit kosztów pozaodsetkowych, który nie będzie mógł przekroczyć w skali roku 55 proc. wartości pożyczki. Maksymalny pułap odsetek będzie zaś w sobie zawierał także opłaty windykacyjne. W ostatniej chwili parlamentarzyści dodali także przepis stanowiący, że klient będzie miał prawo do zwrotu pożyczki bez odsetek w przypadku, jeśli przedsiębiorca przekroczy ustawowy limit kosztów pozaodsetkowych.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane