Gotówka to niezależność od polityków, bankierów, korporacji międzynarodowych, dlatego jako Suwerenna Polska bronimy gotówki i opowiadamy się za zachowaniem obrotu gotówkowego - mówili na środowej konferencji prasowej w Sejmie politycy SP Marcin Warchoł, Mariusz Kałużny i Jacek Ozdoba.

Politycy Suwerennej Polski zorganizowali w środę konferencję prasową w związku z rozpatrywanym tego dnia w Sejmie projektem nowelizacji ustawy o podatku PIT i CIT, zmieniającym limity wypłat gotówkowych, autorstwa Suwerennej Polski.

Jak przekonywał wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, "Suwerenna Polska jest za projektem, dającym prawo do swobodnego obrotu gotówką".

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przyznał, że "100 złotych w kieszeni jest więcej warte niż 100 złotych na koncie". "Trudniej je wydać, a jeśli je wydamy, to wydamy dokładnie tyle, a nie więcej, bo bez dodatkowych opłat dla banku, dla sklepu, dla prowadzącego kartę" - uważa Warchoł. "Pieniądz fizyczny to wolność od zablokowania cyberatakiem, od zablokowania decyzją urzędnika, dyktatem Klausa Schwaba" - mówił.

"Gotówka to niezależność od polityków, bankierów, korporacji międzynarodowych, dlatego jako Suwerenna Polska bronimy gotówki" - przekonywał Warchoł.

Przypomniał, że rozpatrywany w środę w Sejmie projekt zakłada zniesienie limitu 8 tys. w relacjach gotówkowych przedsiębiorca-przedsiębiorca i zniesienie limitu 20 tys. złotych w relacjach między osobami fizycznymi a przedsiębiorcą.

"Gotówka to jest wolność od wielkich korporacji bankowych, od banksterów" - przekonywał Mariusz Kałużny. Jego zdaniem, "gotówka to jest jedno z podstawowych praw człowieka o decydowaniu o sobie".

26 maja odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, której autorami byli posłowie PiS.

Ustawa z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, związana z tzw. Polskim Ładem, wprowadziła zmniejszenie limitu obrotu gotówkowego z 15 000 zł do 8 000 zł. Ma ono zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Projekt SP dotyczy uchylenia tych przepisów, a także przepisów wprowadzających ograniczenia w obrocie gotówkowym w odniesieniu do płatności wykonywanych przez konsumentów w przypadku transakcji z przedsiębiorcą przekraczających wartość 20 tys. zł.

W środę ma się odbyć debata nad sprawozdaniem komisji wobec projektu.(PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ itm/