statystyki

Niskie stopy procentowe nie zawsze oznaczają tani kredyt

autor: Ewa Bednarz19.05.2015, 18:00; Aktualizacja: 02.11.2015, 10:16
Ranking, raport, wykres

Niskie stopy procentowe nie służą oszczędzającym.źródło: ShutterStock

Najpopularniejszy pieniądz dla MSP to kredyt obrotowy, ale wybór najatrakcyjniejszej oferty to już spore wyzwanie. Jego koszt też nie jest łatwo wyliczyć

Bankowa oferta kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw jest coraz bogatsza. Na zwiększenie majątku trwałego przeznaczone są długoterminowe kredyty inwestycyjne, które można spłacać przez wiele lat. Niewielkie przedsiębiorstwa zanim zaczną realizować inwestycje, które zwiększą ich przychody, najczęściej posiłkują się jednak kredytami krótkoterminowymi przeznaczonymi na wiele różnych celów. Może to być regulowanie najpilniejszych zobowiązań, faktur, zapłata za usługi, sfinansowanie zapłaty VAT czy kupno niezbędnych materiałów – również za granicą. Kredyty obrotowe mogą być bowiem udzielone nie tylko w złotych, ale również w walutach obcych: euro, dolarach, funtach brytyjskich i frankach szwajcarskich.

Od tysiąca do miliona

Kredyty obrotowe, do których należą również kredyty odnawialne i nieodnawialne w rachunku bieżącym, są najszybszym sposobem pozyskania finansowania i utrzymania płynności finansowej. Udzielane są na krótkie terminy – najczęściej na rok do trzech lat, choć bywają i takie, które można spłacać przez pięć lat. Tylko Idea Bank ma w swojej ofercie dziesięcioletni kredyt obrotowy, a Meritum Bank dziesięcioletnią Biznes Pożyczkę. W pierwszym z banków pożyczyć można od 1 tys. zł do 1 mln zł, a w drugim do 500 tys. zł. Milion w przypadku kredytów krótkoterminowych dla MSP jest górną granicą w większości ofert, a w przypadku tylko jednej można zadłużyć się na tę kwotę bez zabezpieczeń. Jest to Kredyt obrotowy Business w Getin Banku. Zadłużenie trzeba spłacić w ciągu czterech lat.

Do miliona złotych można się zadłużyć jeszcze w BOŚ. W ofercie są dwie propozycje: kredyt odnawialny w rachunku kredytowym i kredyt obrotowy odnawialny w rachunku bieżącym. Obie są oferowane na 24 miesiące z opcją odnawiania. Różnią się jedynie wysokością prowizji, ale tylko o pół punktu procentowego.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane