statystyki

Polisolokaty: Agenci nie chcą czekać na prowizje

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Jacek Uryniuk12.11.2014, 07:21; Aktualizacja: 12.11.2014, 09:20
Wypłata prowizji agenta z tytułu sprzedaży polisy powinna być rozłożona równomiernie w czasie trwania całej umowy ubezpieczeniowej – wynika z zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego.

Wypłata prowizji agenta z tytułu sprzedaży polisy powinna być rozłożona równomiernie w czasie trwania całej umowy ubezpieczeniowej – wynika z zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego.źródło: ShutterStock

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają problem z interpretacją nowych zasad rozliczeń za sprzedane polisy. A czas leci. Zmiany zawarte w wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego mają wejść w życie do końca marca 2015 r.

Wypłata prowizji agenta z tytułu sprzedaży polisy powinna być rozłożona równomiernie w czasie trwania całej umowy ubezpieczeniowej – wynika z zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego. Wyjątek stanowią umowy dłuższe, np. na 10 lat. Wówczas wypłatę prowizji można nieco przyspieszyć, ale i tak powinno to trwać przez minimum 5 lat. Nowe zasady są na rękę firmom ubezpieczeniowym. Wypłata przez nie prowizji dla agentów rozłoży się w czasie, na agentów spadnie też część ryzyka finansowego związanego z możliwością wycofania się klienta z umowy.

Jest jednak kłopot z interpretacją wytycznych w zakresie krótszych ubezpieczeń, przede wszystkim nie dłuższych niż roczne. Zapisy nie wskazują wprost, czy i jak wytyczne w ich przypadku stosować. Jeśli równomierne rozkładanie wynagrodzeń będzie konieczne, może się okazać, że sprzedaż krótkich polis przestanie się agentom opłacać. – Załóżmy, że agent ubezpieczeniowy sprzedaje polisę od odpowiedzialności cywilnej, która zawierana jest zwykle na rok. Jeżeli jej koszt wyniesie ok. tysiąca złotych, pośrednik może na jej sprzedaży zarobić ok. 100 zł. Gdyby trzymać się ściśle wytycznych KNF, prowizja ta powinna być wypłacana w miesięcznych ratach. Agent dostawałby więc co kilka tygodni po ok. 8 zł zamiast 100 zł tuż po sprzedaży ubezpieczenia – tłumaczy przedstawiciel jednego z towarzystw. Może to doprowadzić do odejścia dużej grupy agentów, zmniejszenia dostępności ubezpieczeń i wzrostu cen, bo mniejsza konkurencja wśród pośredników może zmusić towarzystwa do podniesienia prowizji.

Nasi rozmówcy mówią też o trudnościach natury technicznej. Zmiany w rozliczaniu umów ubezpieczeniowych będą wymagały wdrożenia nowych systemów rozliczeniowych lub aktualizacji już działających, co wiąże się z kosztami. A te będą jeszcze wyższe, jeśli trzeba będzie zmianami objąć umowy krótkoterminowe – bo tych jest najwięcej. Sami ubezpieczyciele majątkowi zawarli w 2013 r. ok. 38 mln umów indywidualnych, w znacznej części nie dłuższych niż rok, a łącznie z umowami firm jest to 47 mln polis.

– Zmiany wejdą w życie 31 marca. Obecnie zarząd PZU prowadzi intensywne prace nad kształtem docelowego rozwiązania. Jeszcze za wcześnie, by mówić, jakim modyfikacjom ulegnie model dystrybucji ubezpieczeń w spółce – oględnie tłumaczy Agnieszka Rosa z PZU. Zapisy rekomendacji i ich wpływ na sposób wypłaty wynagrodzenia analizuje także Allianz Polska. Jak tłumaczy Radosław Kamiński, dyrektor departamentu prawnego ubezpieczyciela, oni nie mają wątpliwości, że celem wytycznej jest zapobieżenie nierzetelnym praktykom, które polegały na tym, że nieuczciwi pośrednicy niejako wymuszali na klientach zakup produktu zupełnie niedopasowanego do ich potrzeb byle tylko zgarnąć prowizję.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • bury(2014-11-12 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    Problem z polisolokatami polegał na wypłacie prowizji za przyszłe składki, a nie już zapłacone. Rozliczenie zatem prowizji byłoby stosownie do zapłaconych kosztów polisy, a nie dzielone na miesiące czy tygodnie. Problem będą miały tylko banki, jeśli biorą prowizje na narzucone polisy do kredytów.

    Odpowiedz
  • gość(2014-11-15 21:18) Zgłoś naruszenie 01

    nie wiem w co ale ja weszłam w to co mi najbardziej odpowiadało czyli w lokaty w getinie :) i ich się trzymam, co miesiąc wpłacając na nie pieniądze :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane