Wbudowani w kredyty frankowe

08.09.2014, 14:30; Aktualizacja: 09.09.2014, 10:41
kredyty-rachunki-pieniądze

Wbudowani w kredyty frankoweźródło: ShutterStock

Klauzule indeksacyjne w umowach kredytowych, przewidujące indeksację kwoty głównej kredytu oraz spłacanych rat do waluty obcej, to zgodnie z prawem polskim wbudowany instrument pochodny, będący jednocześnie jednym z rodzajów instrumentów finansowych, przy sprzedaży którego banki powinny stosować obowiązki informacyjne wobec kredytobiorców nałożone na nich przez dyrektywy MiFID, m.in. szeroką informację o ryzyku związanym z tego typu kredytami. Jeśli tego nie robiły, to Kowalskiemu przysługiwać może roszczenie wobec banku, którego zakres będzie zależeć od sytuacji konkretnego kredytobiorcy i przyjętej konstrukcji procesowej dochodzenia tego roszczenia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • Ada(2018-05-08 16:47) Zgłoś naruszenie 00

    W sprawach frankowych polecam moja panią mecenas Aleksandrę Wilk-Fojud. Pełen profesjonalizm i spokojne przybliżenie kredytobiorcy na czym rzecz polega. Przede wszystkim wstępne spotkanie i analiza umowy bezpłatna. nie musiałam się stresować, że za samo wejście 500 zł – kwestia honorarium jest dla mnie ważna bo ledwie starcza mi na ratę. Wcześniej byłam w kilku miejscach a tu nie tylko profesjonalnie ale także przystępnie. Podaję numer 602-492-180.

    Odpowiedz
  • margo158(2015-02-25 14:17) Zgłoś naruszenie 00

    PETYCJA:
    http://www.petycjeonline.com/signatures/list_otwarty_osob_okradanych_przez_banki/start/960

    Odpowiedz
  • naciągnięta(2015-02-18 17:13) Zgłoś naruszenie 00

    Dziękuję za ten artykuł. Po 6 latach spłacania kredytu, dowiedziałam się, że przy okazji zaciągnięcia kredytu, zostało mi sprzedane narzędzie, o którym nie miałam bladego pojęcia. Tylko co z tym teraz zrobić?

    Odpowiedz
  • asasin(2015-02-10 21:06) Zgłoś naruszenie 00

    28.02.2015 ogolnopolski protest frankowiczow
    https://www.facebook.com/events/835551969838547/?pnref=story

    Odpowiedz
  • junior(2015-02-10 19:26) Zgłoś naruszenie 00

    na łamach DGP dziękuje bankowcom, że pokazali mi kim są naprawdę

    Odpowiedz
  • ABZ(2015-02-10 16:40) Zgłoś naruszenie 00

    Frankowicze nie chcą żadnej pomocy od Państwa. Oczekują tylko, że Rząd, urzędy państwowe będą stać na straży przestrzegania prawa.
    Dlaczego banki działają ponad prawem, a ten (nie)rząd im to umożliwia?.
    - umowy kredytowe denominowane kursem franka stosowane przez banki zawierają sprzeczne z prawem zapisy. Niektóre z nich były kwestionowane już w 2008r. Pomimo to banki stosowały je nadal.
    - W jakim kraju bank (do niedawna instytucja zaufania publicznego) może działać ponad prawem?
    - Dlaczego instytucje które powinny egzekwować prawo tego nie czynią?
    - Jak nazwać rząd który dopuszcza do tego aby bezprawne działania banków spychały poza margines 2 mln. obywateli?
    W każdym normalnym kraju złodziej dawno byłby osądzony i skazany.
    Jak widać nie w Polsce, państwie kolesiów z PO i PSL.

    Odpowiedz
  • z.lem(2015-02-10 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Barbaro, proszę mnie reprezentować.

    Odpowiedz
  • kk(2015-02-10 08:46) Zgłoś naruszenie 00

    Protest w Warszawie 28.02.2014 przed Prokuraturą - więcej informacji na stronie Stowarzyszenia Pro Futuris i na Facebook.

    Odpowiedz
  • bankopl(2015-02-01 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    Mifid wszedl w zycie w 2010. A wtedy banki juz nie udzielaly kredytow walutowych. Prawo nie dziala wstecz.

    Odpowiedz
  • beze(2014-09-09 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Nie róbcie z nas idiotów.

    Jak frank był po 2 zł, wciskały banki kredyty i KNF siedział cicho.
    Teraz zabronił Kowalskiemu brania kredytu w CHF, a rząd sam ma zamiar się zadłużać w CHF.

    Kasta zarabia miliardy a Państwo milczy.

    Odpowiedz
  • Amigo(2014-09-09 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    WIADOMO ŻE BANKI MANIPULOWAŁY I WPROWADZAŁY W BŁĄD

    Odpowiedz