"Prace nad tą propozycją trwają. To jest jedno z największych ewentualnych przedsięwzięć o charakterze finansowym, ale także prawnym, wielkim wyzwaniem, jeśli chodzi o obciążenia i zapewnienie stabilności, więc prace muszą być poprowadzone dokładnie. One będą miały swoją fazę rozmów, pewnego komunikowania się z klientami poprzez specjalne ankiety" - powiedział Pietraszkiewicz podczas wideokonferencji.

Jak dodał, wyniki ankiet będą analizowane w poszczególnych bankach, z których każdy jest w trochę innej sytuacji ze względu na inną charakterystykę produktów i różne problemy z tym związane.

Reklama

"W związku z tym będzie pewna faza pilotażu, wnioski z tego pilotażu powinny być wyciągnięte, żeby ten proces opisać jak najlepiej. To wszystko musi być zharmonizowane z problemem stabilności, zapewnienia płynności, a więc konsultacje i rozmowy i uzgodnienia z różnymi instytucjami. Myślę, że z chwilą takiego zaawansowania prac, w kolejnych tygodniach będą się pojawiały informacje na ten temat" - dodał.

Według propozycji przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego, banki powinny zacząć proponować frankowiczom ugody, ale bez faworyzowania ich względem klientów, którzy mają kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Punktem wyjścia ma być kredyt złotowy oprocentowany według stawki WIBOR powiększonej o marżę stosowaną dla kredytów złotowych w czasie, w którym udzielony został kredyt walutowy.