Banki przewidują zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych w I kw. br., jednocześnie sądzą, że pierwsze trzy miesiące tego roku przyniosą kontynuację łagodzenia polityki kredytowej w kredytach dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) oraz niewielkie złagodzenie polityki kredytowej w kredytach konsumpcyjnych, podał Narodowy Bank Polski (NBP).

W IV kw. 2013 r. odnotowano złagodzenie kryteriów w segmencie MSP oraz wzrost marż dla kredytów dla przedsiębiorstw o podwyższonym ryzyku i wzrost kosztów pozaodsetkowych. NBP zwraca tez uwagę na niewielki wzrost popytu na kredyty, m.in. w celu finansowania środków trwałych.

"Złagodzenie polityki kredytowej wobec MSP było najsilniejsze od I kwartału 2011 r. (złagodzenie zadeklarowała największa liczba banków ważona udziałem w rynku kredytów dla przedsiębiorstw). Złagodzeniu polityki kredytowej sprzyjała poprawa oczekiwań banków dotyczących przyszłej sytuacji gospodarczej, odnotowana po raz pierwszy od II kwartału 2012 r." - napisał NBP.

"W I kwartale 2014 r. ankietowane banki przewidują dalsze złagodzenie kryteriów udzielania kredytów dla MSP oraz oczekują znacznie wyższego popytu na wszystkie rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw" - podano dalej.

W segmencie kredytów mieszkaniowych IV kw. ub.r. przyniósł niewielkie zaostrzenie kryteriów (odpowiedzi banków były zróżnicowane) oraz wzrost marż i kosztów pozaodsetkowych.

"Banki, które zaostrzyły politykę kredytową, uzasadniały to przede wszystkim wyższym popytem na kredyty mieszkaniowe, który odczuły w IV kwartale 2013 r. W opinii tych banków wzrost popytu był związany ze zmianami prognoz sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz oczekiwanym wdrożeniem zapisów Rekomendacji S z początkiem 2014 r. Zastosowanie maksymalnego limitu wysokości wskaźnika LtV może spowodować zaostrzenie polityki kredytowej w I kwartale 2014 r. Jednocześnie banki oczekują dalszego wzrostu popytu w tej kategorii kredytów, co związane będzie prawdopodobnie z rozpoczęciem rządowego programu 'Mieszkanie dla Młodych'" - czytamy w raporcie.

W IV kw. 2013 r. banki kontynuowały łagodzenie kryteriów oraz warunków udzielania kredytów konsumpcyjnych.

"Zgodnie z oceną banków zmiany polityki kredytowej spowodowane były narastającą presją konkurencyjną. Banki odczuły niewielki wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne. Do czynników wpływających na ten wzrost należało wyższe zapotrzebowanie na finansowanie zakupu dóbr trwałego użytku oraz poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Banki spodziewają się istotnego wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne w I kwartale 2014 r." - podał także NBP.