"Banki, które przystąpiły do inicjatywy, chcą tego standardu. Wiemy też, że inne instytucje czekają na jego uruchomienie i będzie to II kwartał 2014 r. Liczę, że w II połowie roku bank Pekao SA również dołączy się do tej grupy" - powiedział ISBnews Jagiełło.
Zaznaczył, że choć instytucje działają w swoim interesie to widzi wiele elementów wspólnych "dotyczących zwłaszcza kwestii regulacyjnych, czy w kwestiach stabilizacji rynku finansowego w Polsce. "Jednym z wyzwań będzie standard płatności mobilnych, ale także kwestia listów hipotecznych i nowa era rozwoju bankowości hipotecznej w Polsce. W tych kwestiach zbliżamy nasze stanowiska i to się będzie rozwijało" - wskazał prezes PKO BP.
Spółka joint venture Polski Standard Płatności (PSP) będzie zarządzać systemem płatności mobilnych. Pod koniec ub.r. PKO BP złożył wniosek o rejestrację spółki. Następnie zostanie złożony wniosek o udzielenie zgody na prowadzenie systemu płatności mobilnych do Narodowego Banku Polskiego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po uzyskaniu zgody organów antymonopolowych do spółki dołączą udziałowcy: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski oraz mBank.
Celem projektu jest zbudowanie wspólnej infrastruktury dla płatności mobilnych w Polsce. Nowy standard autoryzacji i rozliczeń będzie otwarty na wielu uczestników rynku, w tym inne banki, akceptantów rozliczeniowych. Porozumienie instytucji pozwala określić założenia i harmonogram dalszych kroków związanych z projektem, którego zarządzanie zostanie powierzone spółce joint venture pod nadzorem krajowych instytucji regulujących rynek finansowy. Projekt jest wspólny. Żadna instytucja nie będzie miała w nim dominującej pozycji, wskazywano wcześniej.
System będzie oparty na systemie płatności mobilnych PKO BP w ramach IKO. Zostanie natomiast rozbudowany o elementy umożliwiające podłączenie wielu partnerów. Aplikacja i usługi dodane będą natomiast przygotowywane oddzielnie przez każdą instytucję. Z kolei akceptanci (sklepy) mają otrzymać jedno proste w obsłudze urządzenie do rozliczeń, a klient system z założenia tańszy od karty płatniczej. Banki uczestniczące w przedsięwzięciu mają łącznie ok. 16 mln klientów.