W minionym tygodniu nowości w produktach bankowych nie było zbyt wiele. Meritum da kredyt rolnikowi, który dostaje dotacje z UE, a Deutsche Bank zaproponował swoim klientom kredyty hipoteczne powiązane z innymi produktami banku. Na uwagę zasługują specjalne pakiety w BIK.

Kredyt hipoteczny z niską marżą? Tak, ale w pakiecie

Deutsche Bank PBC wprowadził nowe Pakiety kredytów mieszkaniowych w PLN: Standardowy, Ubezpieczeniowy oraz Inwestycyjny, uzależnione od zakresu usług Deutsche Bank PBC, z których korzysta Kredytobiorca.

Pakiety można podsumować tak: im więcej zapłacisz bankowi za inne usługi, tym mniejsza marża kredytu mieszkaniowego. Oto jak kompletną przebudowę kredytów hipotecznych w DB komentuje Agnieszka Pilarek, Dyrektor Departamentu Bankowości Hipotecznej Deutsche Bank PBC: „Nowe pakiety, które zastąpiły obowiązującą dotychczas ofertę kredytów mieszkaniowych w PLN, dostosowane są do faktycznych potrzeb potencjalnych Kredytobiorców”.

W przypadku Pakietu Standardowego marże kredytu mieszkaniowego w PLN zaczynają się od 1,40% i są uzależnione od poziomu LTV, jak i ewentualnego skorzystania z dodatkowych produktów banku.

W ramach Pakietów: Ubezpieczeniowego i Inwestycyjnego marża kredytu mieszkaniowego w PLN jest stała i wynosi 1,2%, niezależnie od poziomu LTV. Równocześnie nie jest pobierana prowizja z tytułu udzielenia kredytu.

Ale tu uwaga: brak skorzystania z któregokolwiek produktu zawartego w pakiecie wiąże się z podwyższeniem marży do poziomu z Pakietu Standardowego bez możliwości skorzystania z dodatkowych obniżek, a także koniecznością zapłaty prowizji z tytułu udzielenia kredytu.

Dostajesz dotacje z UE? To masz kredyt

W ten sposób Meritum Bank rozwija swoją ofertę kredytów dla rolników. Jako dodatkowe źródło przychodu bank akceptuje dotacje unijne, co pozwala zwiększyć zdolność kredytową klientów i umożliwia im pożyczenie większej kwoty.

Rolnicy ubiegający się o kredyt gotówkowy w Meritum Banku mogą przedstawić otrzymywane dotacje unijne jako dodatkowe źródło dochodu. Bank akceptuje wszystkie programy dopłat bezpośrednich oraz dopłaty do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW). Podstawowe źródło dochodu stanowi zaświadczenie z Urzędu Gminy o dochodach z gospodarstwa rolnego – ilości hektarów przeliczeniowych oraz faktury z tytułu sprzedaży produktów rolnych.
„Rolnicy to ogromna rzesza klientów, traktowana przez niektóre banki z niedostateczną uwagą. Nasza polityka jest inna. Wierzymy w duży potencjał tego segmentu i dlatego stale rozwijamy dedykowaną mu ofertę kredytową” – mówi Jakub Kwiatkowski, kierownik ds. kredytów detalicznych w Meritum Banku.

Meritum udziela kredytów gotówkowych o wartości od 1 tysiąca do 200 tysięcy zł. W zależności od potrzeb i wysokości rat, jakie chce miesięcznie spłacać klient, bank może rozłożyć kredyt maksymalnie na 120 miesięcy.

Co ciekawe rolnicy będą mogli skorzystać z wcześniejszej promocji banku: czekasz ponad 5 minut na decyzję kredytową - otrzymasz 100 zł rekompensaty po akceptacji.

Historię kredytową sprawdzisz w sieci, wystarczy wykupić pakiet

Biuro Informacji Kredytowej uruchomiło nowy serwis internetowy. Dzięki pakietom dostępnym przez Internet każdy użytkownik może mieć bieżący wgląd do własnej historii kredytowej. Dodatkowo dostępna jest usługa alertów alertów SMS, która m pomoże uchronić się przed wyłudzeniem kredytu.

Obecnie klient może wybierać pomiędzy dwoma odpłatnymi pakietami: Monitoring za 99 zł lub Ochrona za 49 zł. Może też skorzystać z pakietu Minimalnego, zawierającego jedynie najbardziej podstawowe informacje. Pakiety są ważne przez 12 miesięcy. Aktywując pakiet Monitoring, klient może sprawdzić swoją historię kredytową w BIK aż 12 razy w ciągu roku.

Dosyć ciekawą pozycją jest Alert Strażnik Kredytu, dostępny w obu płatnych pakietach (Ochrona i Monitoring). To swego rodzaju system alarmowy, który chroni klienta przed próbami wyłudzenia kredytu na jego dane.

Jak zauważa Rafał Bednarek, wiceprezes BIK, uruchomienie nowego portalu internetowego ma na celu nie tylko zapewnienie klientom stałego dostępu do ich historii kredytowej w BIK, ale także zwiększenie ich świadomości jako uczestników rynku finansowego.