Firmy zrzeszone w Związku Firm Doradztwa Finansowego udzieliły w ostatnim kwartale ubiegłego roku kredytów hipotecznych na łączną sumę blisko 2,88 mld zł. To o ponad jedną piątą mniej niż kwartał wcześniej – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez ZFDF.
Wzrosła za to sprzedaż produktów inwestycyjnych. Przedsiębiorstwa będące członkami związku znalazły w IV kw. 2012 r. klientów na tego rodzaju instrumenty finansowe warte w sumie ponad 1,82 mld zł. To o prawie 18 proc. więcej niż w poprzednim kwartale.
Zdaniem przedstawicieli ZFDF na wyniki sprzedaży kredytów hipotecznych w ostatnim kwartale 2012 r. istotny wpływ miały zaostrzanie przez banki polityki pożyczkowej oraz zbliżający się termin zamknięcia programu Rodzina na Swoim. Jak wyjaśnia wiceprezes związku Jacek Dziadak z Domu Kredytowego Notus, o zmianie podejścia instytucji kredytujących do kredytów hipotecznych świadczyła przede wszystkim zmiana wysokości marż i wymaganego wkładu własnego. – Część instytucji wstrzymała w ogóle udzielanie kredytów na 100 procent wartości nieruchomości – zauważa Dziadak. Świadomość zbliżającego się wygaszenia programu Rodzina na Swoim przyciągnęła klientów zainteresowanych skorzystaniem z dopłat do odsetek, jednak nie można zapominać, że obowiązujące zasady pozwalały na zaciągnięcie preferencyjnego kredytu tylko na nieliczne nieruchomości.