Karta kredytowa, zakupy w systemie ratalnym, kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny. Szukamy odpowiedzi na pytanie, który z tych produktów bankowych ma szansę stać się hitem grudnia?
Kredyt gotówkowy na święta? Nie dziękuję.
Grudzień wiąże się zazwyczaj ze zwiększonymi wydatkami finansowymi Polaków, a Święta Bożego Narodzenia dosyć poważnie uszczuplają budżet domowy. Jak pokazuje ostatnie badanie firmy doradczej Deloitte „Polacy na Gwiazdkę – praktyczni czy romantyczni?”, w tym roku ostrożniej podchodzą do zakupów świątecznych. Chociaż przeciętna polska rodzina planuje wydać na prezenty i organizacje świąt o 12% więcej niż w 2011 roku, czyli średnio 1280 złotych, to jednak większość Polaków, bo aż 82% deklaruje, że święta sfinansuje z oszczędności.
I chociaż banki w grudniu ścigają się na hasła reklamowe zachęcające do zadłużania się na święta, to mimo wszystko deklarowany udział kredytów bankowych w finansowaniu świąt jest nadal niewielki, bo wynosi zaledwie 5%, a do tego jeszcze spadł o 1% w porównaniu z rokiem poprzednim.
- W grudniu można zaobserwować rzeczywiście większą skłonność Polaków do zadłużania się związanego z wydatkami świątecznymi. Wiedzą o tym również eksperci bankowi, którzy na ten czas szykują promocje w ofertach i wzmożone akcje marketingowe. Tutaj należy wspomnieć, że popularne są nie tylko kredyty gotówkowe, ale również zadłużenia na karcie kredytowej czy zakupy na raty. W większości sumy pożyczane w ten sposób nie są duże i wahają się w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – tłumaczy Michał Krajkowski, ekspert Domu Kredytowego Notus.
Grudzień pod znakiem rodziny na swoim? Całkiem możliwe.
Kredyty konsumpcyjne nie będą raczej hitem grudnia 2012 r, mogą za to okazać się nim kredyty hipoteczne w programie Rodzina na Swoim. Tylko do końca miesiąca, zatem do 31 grudnia br. można składać wnioski o rządowe dofinansowanie zakupu nieruchomości dla rodzin i singli. Kończący się program, w skrócie nazywany RnS, jest w ostatnim czasie mocno eksploatowany, szczególnie przez deweloperów, którzy w ostatnich trzech miesiącach tego roku postawili na promocję swoich inwestycji właśnie w kontekście programu dopłat.
- Czwarty kwartał bieżącego roku, to zgodnie z oczekiwaniami wzrost zainteresowania kredytami Rodzina na Swoim. Wielu klientów, którzy do tej pory nie skorzystali z programu, właśnie teraz pyta o możliwość uzyskania dofinansowania do odsetek w ciągu pierwszych ośmiu lat kredytu. Część osób zwlekała ze złożeniem wniosku na ostatnią chwilę, oczekując dalszego spadku cen nieruchomości. Jednak, by z skorzystać z rządowego wparcia trzeba spełnić wiele warunków, a przede wszystkim znaleźć inwestycję, która mieści się w wymogach cenowych programu. W tej chwili to najtrudniejsza rzecz, bo w wielu lokalizacjach coraz mniej nieruchomości jest wystawionych na sprzedaż w limitach cenowych określonych przez ustawodawcę. Dodatkowo, jeśli klienci chcą otrzymać dopłaty, to muszą podpisać umowę przedwstępną zakupu nieruchomości jeszcze w grudniu i do końca roku złożyć wniosek kredytowy – wyjaśnia Michał Krajkowski z DK Notus.
Osoby planujące zakup nieruchomości warto, aby mimo wszystko nie czekały z zakupem nieruchomości do przyszłego roku, w oczekiwaniu na dalsze spadki cen nieruchomości, tylko sprawdziły dokładnie, czy dana inwestycja mieści się w wymogach RnS i powalczyły o 50% dofinansowanie do odsetek w ciągu pierwszych 8 lat kredytu. A może się uda zaoszczędzić nawet do 35 tysięcy złotych na kredycie.
Przypominamy, kto może ubiegać się o kredyt w RnS
Kredyt preferencyjny skierowany jest do 3 grup klientów i tylko spełniając określone kryteria można o takie wsparcie się ubiegać. O dopłaty mogą wnioskować małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci lub prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, czyli tzw. single. Dodatkowo kredytobiorca nie może mieć ukończonych 35 lat. Tej zasady nie muszą spełniać osoby samotnie wychowujące dzieci, ponadto w przypadku małżeństw kryterium wieku musi spełniać przynajmniej jedna osoba. Podpisując umowę kredytową nie można także być właścicielem innej nieruchomości mieszkaniowej, a singiel dodatkowo nie mógł być wcześniej posiadaczem mieszkania czy domu. Dla jednoosobowego gospodarstwa nabywana nieruchomość musi być tą pierwszą w życiu.
Jeśli tylko spełniamy, jako klienci kryteria programu warto zastanowić się na zaciągnięciem kredytu z dopłatami. Przez pierwsze 8 lat okresu kredytowania otrzymujemy wsparcie w postaci dopłat w wysokości połowy raty odsetkowej.