Na większości kont oszczędnościowych odsetki wynoszą 4 – 5 proc. Deutsche Bank płaci więcej ale trzeba spełnić pewne warunki.
Na db Koncie oszczędnościowym 24H odsetki kapitalizowane są codziennie. Można więc jeszcze przez kilka dni korzystać ze zwolnienia od podatku Belki, więc nominalne oprocentowanie na poziomie 8,1 proc. daje tyle, ile rachunek z kapitalizacją miesięczną i odsetkami w wysokości 10 proc. Ale tak wysokie zyski można czerpać od oszczędności do 10 tys. zł. Powyżej tej kwoty oprocentowanie spada o połowę. Poza tym Deutsche Bank wymaga założenia konta osobistego. Klienci zewnętrzni dostają 4,09 proc.
Wśród kont oszczędnościowych można znaleźć jeszcze kilka z kapitalizacją dzienną. – To różnica w porównaniu z rynkiem lokat terminowych, gdzie banki wycofały się już z produktów antybelkowych – mówi Marcin Cieszyński z TotalMoney.pl. Rachunki z kapitalizacją jednodniową oferują m.in. Polbank, BNP Paribas czy Credit Agricole. Ale wkrótce stracą one rację bytu, więc o zyskowności produktów więcej mówi oprocentowanie nominalne. Takie też wzięto pod uwagę w przygotowanym dla nas przez TotalMoney.pl zestawieniu kont oszczędnościowych.
Konta z najwyższym oprocentowaniem nominalnym dla kwoty 10 tys. zł / DGP
Na drugim miejscu znalazło się konto banku DnB Nord. Zapewnia odsetki 6-proc. i kapitalizację miesięczną. Gdyby uwzględniać zyski na podatku wynikające z dziennego dopisywania procentów, oferta DnB Nord przegrałaby z Codziennym sukcesem Polbanku i Kontem więcej oszczędzającym BNP Paribas. Tam nominalne odsetki wynoszą odpowiednio 5,53 proc. i 5,5 proc., ale kapitalizowane są codziennie.
Pozostałe banki oferują niższe oprocentowanie. Piąty w zestawieniu Toyota Bank zapewnia tylko 4,85 proc. Zresztą oferty z oprocentowaniem w przedziale 4 – 5 proc. przeważają. Spośród 21 banków w naszym zestawieniu odsetki w 11 przypadkach są wyższe lub równe 4 proc. i niższe od 5 proc. Trzeba dodać jednak, że wzięliśmy pod uwagę stawki oferowane dla salda rachunku w wysokości 10 tys. zł. W niektórych bankach przekroczenie tej kwoty niesie konsekwencję zmiany zyskowności, jak u wspomnianego już lidera.
Decydując się na wybór konta, poza oprocentowaniem trzeba zwrócić uwagę na koszty obsługi rachunku. Najważniejszy to prowizja za przelew. Większość banków umożliwia przekazanie pieniędzy na zwykły ROR za darmo raz w miesiącu, a za kolejne każe słono płacić. Niektóre nie zwracają uwagi na to, czy ten pierwszy przelew jest wewnętrzny, czy zewnętrzny (Toyota Bank, Alior Bank). Inne bezprowizyjnie traktują tylko przelewy wewnętrzne (Deutsche Bank, Polbank). Wyróżnia się BGŻ Optima, która nie limituje liczby darmowych przelewów wewnętrznych i zewnętrznych.

Oprocentowanie to nie wszystko, ważne są też koszty prowadzenia konta

DGP przypomina
Prawem uderzyli w antybelki
O tym, że jednodniowa kapitalizacja nie zwalnia niektórych zysków od podatku Belki, zadecydowały zmiany w ordynacji podatkowej. Według znowelizowanych przepisów podstawę opodatkowania oraz należny podatek zaokrąglać się będzie od 1 kwietnia do jednego grosza. Wcześniej przepisy nakazywały zaokrąglać do pełnych złotych. Jeszcze przez kilka dni dopisywane codziennie odsetki w wysokości maksymalnie 2,49 zł zaokrąglać można do 2 zł. A podatek od tej kwoty to 0,49 zł, więc też można go zaokrąglać do zera.