statystyki

Oprocentowanie spadło prawie do zera

autor: Łukasz Wilkowicz30.06.2020, 08:17; Aktualizacja: 30.06.2020, 08:26
Oprocentowanie depozytów i kredytów

Oprocentowanie depozytów i kredytówźródło: DGP

Niższe stopy NBP skutkują większymi opłatami i marżami na kredytach. Ale najbardziej wymierne jest obniżenie odsetek od depozytów.

Banki szybko reagują na trzy obniżki stóp procentowych dokonane od marca do maja przez Radę Polityki Pieniężnej, w efekcie czego stopa banku centralnego spadła z 1,5 proc. do 0,1 proc. U niektórych spośród największych graczy oprocentowanie standardowych lokat to już zaledwie 0,01–0,05 proc. Jeszcze niedawno takie stawki zdarzały się tylko w przypadku depozytów walutowych. Wprawdzie można założyć depozyt złotowy na korzystniejszych warunkach – obecnie za atrakcyjne można uznać odsetki przekraczające 1 proc. w skali roku – ale zwykle dotyczy to promocji, np. dla nowych klientów albo na nowe środki.

Do największych dostosowują się również mniejsze instytucje finansowe. Pokazuje to „wskaźnik kosztów finansowania” obliczany przez Instytut Rynku Finansowego na podstawie danych z kilkudziesięciu banków spółdzielczych. Działając na lokalnych rynkach, muszą brać pod uwagę stawki największych konkurentów. Według ostatnich dostępnych danych (z końca ubiegłego tygodnia) przeciętna stawka depozytu na jeden miesiąc spadła do 0,09 proc. w skali roku, a trzy- i sześciomiesięcznych do niewiele ponad 0,2 proc. w ujęciu rocznym. Jedynie w przypadku depozytów rocznych przeciętna stawka utrzymuje się w okolicach 0,6–0,7 proc.

To średnia dla wszystkich transakcji banków, które udostępniają swoje dane. Co oznacza, że mogą się zdarzyć umowy zarówno z wyższym, jak i niższym oprocentowaniem.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane