statystyki

Sprawniejszy nadzór nad ubezpieczycielami

autor: Patryk Słowik30.06.2020, 08:14; Aktualizacja: 30.06.2020, 08:20
Całe założenie nowelizacji, której projekt ma być przyjęty przez Radę Ministrów pod koniec 2020 r.,

Całe założenie nowelizacji, której projekt ma być przyjęty przez Radę Ministrów pod koniec 2020 r.,źródło: ShutterStock

Niezbędne jest wzmocnienie nadzoru nad transgraniczną działalnością ubezpieczeniową i reasekuracyjną. Twierdzi tak Ministerstwo Finansów, które wpisało do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw.

Resort w swym opracowaniu wskazuje, że z uwagi na rosnący udział transgranicznej działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej wykonywanej przez zakład na zasadzie swobody świadczenia usług oraz mając na uwadze przypadki niewypłacalności i upadłości europejskich zakładów ubezpieczeń, konieczne jest zapewnienie bardziej efektywnej ochrony klientów takich zakładów.

„Występujące na rynku europejskim nieprawidłowości powodują konieczność zapewnienia koordynacji działań organów nadzorczych, na terytorium których dany zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji wykonuje działalność transgraniczną, i usprawnienia komunikacji pomiędzy tymi organami. Dlatego konieczne jest wprowadzenie mechanizmów wzajemnego przekazywania informacji pomiędzy organami nadzorczymi poszczególnych państw członkowskich i EIOPA (Europejski Urząd Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych – red.)” – czytamy w ministerialnym dokumencie. To zresztą wykonanie naszych zobowiązań unijnych, gdyż wcześniej do podobnych wniosków doszli wspólnotowi decydenci.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane