statystyki

Spłata kredytów a koronawirus. Co proponuje rząd i prezydent?

autor: Łukasz Wilkowicz12.03.2020, 06:00; Aktualizacja: 12.03.2020, 08:01
O ewentualne wsparcie dla klientów zapytaliśmy największe krajowe banki.

O ewentualne wsparcie dla klientów zapytaliśmy największe krajowe banki.źródło: ShutterStock

Prezydent chce pomocy dla osób spłacających kredyty. KNF jest „za”. Rząd planuje dopłaty do oprocentowania

„Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców związaną z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych. Liczę na współpracę wszystkich instytucji odpowiedzialnych za rynek finansowy” – napisał wczoraj na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

„Bardzo cenna i potrzebna inicjatywa w obliczu obecnej sytuacji. Jako UKNF z pewnością przyłączymy się do prac w celu jak najszybszego wypracowania optymalnego rozwiązania, opartego na szerokim konsensusie wszystkich interesariuszy” – odpowiedział Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

– Wszystko będzie zależało od szczegółów. Zwłaszcza jeśli chodzi o regulacje. Część z nich jest przecież wprowadzona na szczeblu unijnym. Ale możliwe jest np. wydłużenie okresu, po którym jest stwierdzany „default” z 90 do 180 dni – mówi Mariusz Zygierewicz ze Związku Banków Polskich. – Jest też kwestia płynności. Gdyby dać możliwość niespłacania kredytów, np. przez trzy miesiące, to pojawi się kwestia regulowań zobowiązań przez same banki – dodaje.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • sn(2020-03-12 21:00) Zgłoś naruszenie 40

    Banki jeździły po klientach jak po łysej kobyle ,często miało się wrażenie jakby zmowa bankowa korporacji monopolistyczna . Sprawa z frankowiczami przelała czarę goryczy . Jak mogły Rządy przez lata dopuścić do takich relacji szkodliwej dla dysponentów lokat ,właścicieli gotówki , aby banki oferowali procenty od lokat w skali 1/2 .lub roku 1,2-1,4 % przy inflacji 2,7 % i minus podatku Belki 19 % , a same w RRSO wynosiło dla kredytobiorców tej gotówki 8-12% i nawet nie płacili podatku dochodowego do RP. Jak olbrzymie zyski miały banki korpo przy narzucie 500-800%, a jak przy tej relacji były duże koszty dla kredytobiorców osób i firm. Przecież to blokuje rozwój kraju ,firm kosztem społecznym , a zyskami milionowymi ,premiami, nagrodami, pensjami rozpasanymi ,luksusami itp .dla zarządów banków i właścicieli w tym prywatnych. Czas najwyższy to zmienić. kom w DGP. Dlaczego nie doprowadzi Rząd do tworzenia rodzimych kapitałów na lokatach opłacalnych i braniu pieniędzy z tych banków jako kredytów . Dziś banki dają 1,2-1,5 % od lokaty terminowej ½ ,1 rok .Klient musi dopłacić do tych lokat w banku , bo od tego 1,5% dochody należy odjąć podatek Belki 19% i inflację tylko planowana 2,7%(rzeczywista?),to co pozostaje ???!!! Niech władza wyliczy i poda Obywatelom , kto finansuje miln. odprawy , nagrody, pensje bankierów , wczasy rozpasane na wyspach rajach ,limuzyny, marmury w budynkach itp.. Czyżby władza tu nie widziała w poprawie relacji możliwości pozyskania kapitału rodzimego (RPP tylko to przyklepuje ,my to widzimy,co robi dla nas ? ) . Kto komu robi dobrze, czy nam Obywatelom ??? !!.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xxx(2020-03-26 15:50) Zgłoś naruszenie 00

    A co z parabankam? Czy Rząd pomorze biedym ludzium co wpadli w spirale zadłużenia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane