statystyki

Spłata kredytów a koronawirus. Co proponuje rząd i prezydent?

autor: Łukasz Wilkowicz12.03.2020, 06:00; Aktualizacja: 12.03.2020, 08:01
O ewentualne wsparcie dla klientów zapytaliśmy największe krajowe banki.

O ewentualne wsparcie dla klientów zapytaliśmy największe krajowe banki.źródło: ShutterStock

Prezydent chce pomocy dla osób spłacających kredyty. KNF jest „za”. Rząd planuje dopłaty do oprocentowania

„Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców związaną z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych. Liczę na współpracę wszystkich instytucji odpowiedzialnych za rynek finansowy” – napisał wczoraj na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

„Bardzo cenna i potrzebna inicjatywa w obliczu obecnej sytuacji. Jako UKNF z pewnością przyłączymy się do prac w celu jak najszybszego wypracowania optymalnego rozwiązania, opartego na szerokim konsensusie wszystkich interesariuszy” – odpowiedział Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

– Wszystko będzie zależało od szczegółów. Zwłaszcza jeśli chodzi o regulacje. Część z nich jest przecież wprowadzona na szczeblu unijnym. Ale możliwe jest np. wydłużenie okresu, po którym jest stwierdzany „default” z 90 do 180 dni – mówi Mariusz Zygierewicz ze Związku Banków Polskich. – Jest też kwestia płynności. Gdyby dać możliwość niespłacania kredytów, np. przez trzy miesiące, to pojawi się kwestia regulowań zobowiązań przez same banki – dodaje.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • sn(2020-03-12 21:00) Zgłoś naruszenie 40

    Banki jeździły po klientach jak po łysej kobyle ,często miało się wrażenie jakby zmowa bankowa korporacji monopolistyczna . Sprawa z frankowiczami przelała czarę goryczy . Jak mogły Rządy przez lata dopuścić do takich relacji szkodliwej dla dysponentów lokat ,właścicieli gotówki , aby banki oferowali procenty od lokat w skali 1/2 .lub roku 1,2-1,4 % przy inflacji 2,7 % i minus podatku Belki 19 % , a same w RRSO wynosiło dla kredytobiorców tej gotówki 8-12% i nawet nie płacili podatku dochodowego do RP. Jak olbrzymie zyski miały banki korpo przy narzucie 500-800%, a jak przy tej relacji były duże koszty dla kredytobiorców osób i firm. Przecież to blokuje rozwój kraju ,firm kosztem społecznym , a zyskami milionowymi ,premiami, nagrodami, pensjami rozpasanymi ,luksusami itp .dla zarządów banków i właścicieli w tym prywatnych. Czas najwyższy to zmienić. kom w DGP. Dlaczego nie doprowadzi Rząd do tworzenia rodzimych kapitałów na lokatach opłacalnych i braniu pieniędzy z tych banków jako kredytów . Dziś banki dają 1,2-1,5 % od lokaty terminowej ½ ,1 rok .Klient musi dopłacić do tych lokat w banku , bo od tego 1,5% dochody należy odjąć podatek Belki 19% i inflację tylko planowana 2,7%(rzeczywista?),to co pozostaje ???!!! Niech władza wyliczy i poda Obywatelom , kto finansuje miln. odprawy , nagrody, pensje bankierów , wczasy rozpasane na wyspach rajach ,limuzyny, marmury w budynkach itp.. Czyżby władza tu nie widziała w poprawie relacji możliwości pozyskania kapitału rodzimego (RPP tylko to przyklepuje ,my to widzimy,co robi dla nas ? ) . Kto komu robi dobrze, czy nam Obywatelom ??? !!.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xxx(2020-03-26 15:50) Zgłoś naruszenie 00

    A co z parabankam? Czy Rząd pomorze biedym ludzium co wpadli w spirale zadłużenia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane