Wygrana cieszy, a kiedy jest to zwycięstwo na skalę europejską, to cieszy jeszcze bardziej. Powodów do dumy dostarczyli 8 maja br. w Brukseli – Paweł Rozbejko i Emilian Ptak, uczniowie klasy VIIc w Szkole Podstawowej nr 3 w Głogowie. W trakcie finału Europejskiego Quizu Finansowego organizowanego przez Europejską Federację Bankową zajęli pierwsze miejsce, pokonując najlepsze drużyny z 24 innych krajów z Europy.
Dziennik Gazeta Prawna
- Było trudno i było z kim rywalizować, Dużo się przygotowywaliśmy, ale jesteśmy zadowoleni, że reprezentując Polskę, udało nam się zająć najwyższe miejsce – takimi słowami zgodnie podsumowali swój sukces po odebraniu wielkiego pucharu zwycięzców EQF. Drugie miejsce zajęła drużyna z Irlandii, a trzecie z Niemiec. W całej rywalizacji konkursowej pokonali łącznie ponad 40 tys. uczestników z całej Europy.
W Polsce realizację konkursu koordynował Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich. Nie były to proste eliminacje. Do pierwszego etapu (szkolnego) zgłosiło się ponad 8 tys. uczniów. Paweł i Emilian byli najlepsi w swojej klasie i startowali wraz z ponad 570 parami finalistów z innych szkół do krajowego finału. O jednej godzinie wszyscy konkursowicze przystąpili do rozwiązywania testu online. Pytania wielokrotnego wyboru dotyczyły oszczędzania, inwestowania, zadłużenia, cyberbezpieczeństwa, a także systemu finansowego w Polsce i Europie.
Ostatnim akordem była decydująca rozgrywka w Brukseli. W finałowych zmaganiach mierzyli się z takimi pytaniami jak m.in. „Oszczędzasz 120 euro z oprocentowaniem 2 proc. rocznie. Ile masz po 3 latach?” i „Jeśli oszczędzasz pieniądze, dostajesz odsetki, co się dzieje z kwotą oszczędności w czasie?”.
Sukces dzieci, to także sukces ich rodziców i nauczycieli. Młodzi głogowianie stanowili świetny zespół. Paweł – bardzo dobry matematyk, Emilian – z wyjątkowym zmysłem praktycznym, który na pewno wyniósł z domu, przypatrując się rodzicom prowadzącym restaurację.
Co zwycięzcy chcą robić w przyszłości? Emil myśli o studiach technicznych, a Paweł skłania się do programowania, już teraz potrafi przygotować prostą grę – jak mówi: „tak dla zabawy”. To w przyszłości, a na razie narzekają na to, że mają za dużo lekcji.
Jak podkreśla ich nauczycielka Joanna Potera, chłopcy są dumni, przede wszystkim ze zwycięstwa, co jest szczególnym osiągnięciem, gdyż była to pierwsza edycja quizu w Europie. Zdobyli cenne doświadczenia, poznali swoich rówieśników z innych krajów, a także połknęli bakcyla wiedzy finansowej.
Kolejna edycja Europejskiego Quizu Finansowego już za rok. Warto przygotować się i wziąć w niej udział.
Dziennik Gazeta Prawna