statystyki

Transakcje z użyciem kart płatniczych mają być jawne

autor: Aleksandra Pawłowicz, Grzegorz Pizoń30.01.2018, 09:36; Aktualizacja: 30.01.2018, 10:24
Tak wynika z projektu ustawy o jawności życia publicznego.

Tak wynika z projektu ustawy o jawności życia publicznego.źródło: ShutterStock

Na szczęście nie wszystkie, a jedynie te dokonywane przez osoby publiczne w związku z pełnieniem określonych funkcji. Tak wynika z projektu ustawy o jawności życia publicznego.

Spółki zależne od państwa lub jego agend informacje o takich płatnościach będą musiały udostępniać na swoich stronach internetowych. Pozostawienie tego wymogu w czwartej już wersji projektowanych przepisów o jawności życia publicznego budzi wątpliwości. Dlaczego?

Uzasadnienie do projektu nie podaje powodu nałożenia tego obowiązku, a jedynie o nim wspomina. O ile istotnie informacje te mogłyby być ewidencjonowane w uporządkowanej formie w taki sposób, by ułatwić do nich dostęp zarówno organom państwa, jak i w ramach danego podmiotu, o tyle ich publikacja na stronie internetowej może służyć w szczególności wywołaniu zwiększonego zainteresowania opinii publicznej wydatkami osób funkcyjnych. Wydaje się, że zamiarem projektodawcy jest także to, by dana osoba nie była w stanie uchronić się przed publikacją jakichkolwiek informacji w tym zakresie ze względu na ustawowe przesądzenie, iż w odniesieniu do tych, które są związane z pełnieniem funkcji publicznych, ochrona prywatności osoby fizycznej nie znajduje zastosowania.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane