statystyki

Transakcje z użyciem kart płatniczych mają być jawne

autor: Aleksandra Pawłowicz, Grzegorz Pizoń30.01.2018, 09:36; Aktualizacja: 30.01.2018, 10:24
Tak wynika z projektu ustawy o jawności życia publicznego.

Tak wynika z projektu ustawy o jawności życia publicznego.źródło: ShutterStock

Na szczęście nie wszystkie, a jedynie te dokonywane przez osoby publiczne w związku z pełnieniem określonych funkcji. Tak wynika z projektu ustawy o jawności życia publicznego.

Spółki zależne od państwa lub jego agend informacje o takich płatnościach będą musiały udostępniać na swoich stronach internetowych. Pozostawienie tego wymogu w czwartej już wersji projektowanych przepisów o jawności życia publicznego budzi wątpliwości. Dlaczego?

Uzasadnienie do projektu nie podaje powodu nałożenia tego obowiązku, a jedynie o nim wspomina. O ile istotnie informacje te mogłyby być ewidencjonowane w uporządkowanej formie w taki sposób, by ułatwić do nich dostęp zarówno organom państwa, jak i w ramach danego podmiotu, o tyle ich publikacja na stronie internetowej może służyć w szczególności wywołaniu zwiększonego zainteresowania opinii publicznej wydatkami osób funkcyjnych. Wydaje się, że zamiarem projektodawcy jest także to, by dana osoba nie była w stanie uchronić się przed publikacją jakichkolwiek informacji w tym zakresie ze względu na ustawowe przesądzenie, iż w odniesieniu do tych, które są związane z pełnieniem funkcji publicznych, ochrona prywatności osoby fizycznej nie znajduje zastosowania.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane