statystyki

Prezydent mówi bankom i frankowiczom: Dogadajcie się

autor: Marek Chądzyński03.08.2017, 07:55; Aktualizacja: 03.08.2017, 08:10
5,1 mld zł równowartość mieszkaniowych kredytów walutowych spłacanych z opóźnieniem

5,1 mld zł równowartość mieszkaniowych kredytów walutowych spłacanych z opóźnieniemźródło: ShutterStock

Restrukturyzacja mieszkaniowych kredytów walutowych może kosztować instytucje finansowe ok. 3,2 mld zł. I to tylko w pierwszym roku działania nowego programu.

PROJEKT

Kancelaria Prezydenta złożyła wczoraj w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe.

Najważniejsza propozycja to dobrowolna restrukturyzacja hipotecznych kredytów walutowych. Projekt potwierdza wczorajsze doniesienia DGP. Istniejący dziś Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zostanie podzielony. Powstanie subfundusz „restrukturyzacyjny”, który ma refundować bankom koszty rozwiązania problemów z kredytami walutowymi. Jakie będą to rozwiązania – to ma zależeć od samych banków. Programy powinny być na tyle atrakcyjne, by frankowicze chcieli z nich korzystać. Bo składki, jakie będzie odprowadzał zainteresowany bank, w pierwszej kolejności mają być wykorzystywane na jego program. Jeśli przez pół roku nie zostaną wydane, trafią do puli wspólnej dla wszystkich banków.

Ustawa nie określa warunków brzegowych dla programów restrukturyzacji. Wskazuje jedynie, że o kolejności restrukturyzacji poszczególnych kredytów może zdecydować Komisja Nadzoru Finansowego, wydając odpowiednią rekomendację. Projekt wyklucza jednak z finansowania wszystkie restrukturyzacje, w których przewalutowanie kredytów nastąpiłoby po kursie niższym (bardziej korzystnym dla klientów) niż kurs z dnia wypłaty kredytu.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • StAAbrA(2017-08-03 09:41) Zgłoś naruszenie 90

  Prezydent mówi frankowiczom : sPADajcie frajerzy , pardon , frankowicze . Że co , że obiecał ? - no tak , ale POtem został UBezwłasnUWolniony ...

  Odpowiedz
 • Chudy byk(2017-08-03 10:55) Zgłoś naruszenie 70

  PAD dałeś się kupić bankom,na głosy tych,których oszukałeś w przyszłości nie licz.

  Odpowiedz
 • jsnosik(2017-08-03 21:06) Zgłoś naruszenie 50

  Po dudzie jestem zawiedziony wstyd mi za niego?

  Odpowiedz
 • marcossss(2017-08-03 13:00) Zgłoś naruszenie 50

  PAD - nie jesteś już moim prezydentem. Po zakończonej kadencji znajdziesz pracę u banksterów, ale honoru już nic ci nie wróci.

  Odpowiedz
 • wykiwany(2017-08-05 20:17) Zgłoś naruszenie 40

  ten pan mowil ze dotrzymuje slowa....i co jego slowo jest warte????? FUNTA KLAKOW !!dalem sie nabrac i glosowalem na niego. nigdy wiecej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane