statystyki

Po ekspertyzie nie można zmienić wniosku o przyłączenie elektrowni do sieci

autor: Michał Culepa20.10.2016, 07:33; Aktualizacja: 20.10.2016, 09:00
Wiatraki

Źródłem sprawy było postępowanie w sprawie przyłączenia do sieci energetycznej elektrowni wiatrowej.źródło: ShutterStock

Właściciel elektrowni wiatrowej nie może w nieskończoność zmieniać treści wniosku o przyłączenie jej do sieci energetycznej. Modyfikacji można dokonywać tylko do momentu złożenia operatorowi sieci ekspertyzy na temat wpływu nowej elektrowni na sieć elektroenergetyczną. Tak uznał w jednym ze swoich wyroków Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy było postępowanie w sprawie przyłączenia do sieci energetycznej elektrowni wiatrowej, budowanej przez spółkę R. w województwie wielkopolskim. Proces rozpoczął się w 2007 r., kiedy to spółka W. złożyła do miejscowego operatora – obecnie spółki E. – wniosek o przyłączenie do sieci energetycznej elektrowni obejmującej 60 wiatraków – turbin. Elektrownia ta miała być zbudowana w rejonie miasta Wągrowiec. Został sporządzony stosowny projekt, do którego dołączono także obowiązkowe opracowanie dotyczące warunków przyłączenia do sieci, o którym mowa w art. 7 ust. 3a prawa energetycznego (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1059 ze zm.).

Procedura przyłączenia do sieci trwała jednak dość długo. Zanim się zakończyła w 2010 r. weszła w życie nowelizacja prawa energetycznego (Dz.U. z 2010 r. nr 21, poz. 104). Wprowadziła ona m.in. obowiązek przedłożenia przez wnioskodawcę dokumentów potwierdzających prawa do gruntów, na których ma być zbudowana elektrownia. Ponadto zgodnie z nowelą wymagane jest teraz również wykazanie, że budowę elektrowni wiatrowej dopuszczają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Ponieważ spółce R. nie udało się skompletować dokumentów ani przestawić odpowiedniego planu zagospodarowania, zdecydowała się na zmianę wniosku. Operator sieci otrzymał pismo, w którym spółka R. wnosiła o przyłączenie do sieci w tym samym miejscu elektrowni, ale złożonej już z 40 turbin innego typu, o zwiększonej mocy, w dodatku posadowionych w gminie Budzyń (pow. Chodzież), odległej od pierwotnej lokalizacji o blisko 25 km.

W tej sytuacji operator sieci – firma E. stwierdziła, że wniosek dotyczący elektrowni pod Wągrowcem jest niepełny i pozostawiła go bez rozpoznania. Natomiast lokalizacja w rejonie Budzynia w ogóle nie była przedmiotem badania, gdyż operator uznał, że wniosku o przyłączenie do sieci elektrowni w tej lokalizacji nigdy nie składano.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie