Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z maksymalnych cen prądu w II połowie 2024 r. powinni złożyć informację o wysokości pomocy de minimis lub pomocy publicznej. Pozwoli to uniknąć wysokich korekt rozliczeń, które mogą wynieść nawet kilkaset złotych za 1 MWh i dodatkowych odsetek. Termin mija 28 lutego.

Zgodnie z przepisami [1] zastosowanie cen maksymalnych energii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw jest pomocą de minimis, pomocą de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie. Natomiast w przypadku mikroprzedsiębiorstw – jest to pomoc publiczna. W związku z tym, przedsiębiorcy którzy w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. korzystali z maksymalnych cen prądu powinni złożyć informację o uzyskanej pomocy.

Ważne jest to, że informacja ma dotyczyć pozyskanej pomocy poza tą wynikającą z maksymalnych cen prądu. Przedsiębiorca powinien więc wykazać wysokość wsparcia uzyskanego z innych źródeł.

Ważny jest termin, aby uniknąć dodatkowych korekt i odsetek

Jeśli firma nie dopełni obowiązku złożenia informacji w wyznaczonym terminie lub złoży informację wskazującą, że nie spełnia warunków otrzymania pomocy, zgodnie z przepisami, będzie musiała zwrócić różnicę pomiędzy ceną maksymalną, a ceną wynikającą z umowy, powiększoną o odsetki. Może to być kilkaset złotych za MWh, a w skali miesiąca nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jak złożyć informację

Informację należy sporządzić na wzorze opublikowanym przez Ministra Klimatu i Środowiska w Biuletynie Informacji Publicznej. Wzór ten można również pobrać ze strony www.gkpge.pl.

Dokument opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym (ePUAP) lub podpisem osobistym (eDowód) można złożyć elektronicznie za pomocą formularza dostępnego na stronie PGE.

Alternatywnie, wypełniony i podpisany własnoręcznie formularz można dostarczyć do najbliższego Biura Obsługi Klienta lub przesłać na adres: PGE Obrót SA, ul. 8-go Marca 6, 35-959 Rzeszów.

Dla gospodarstw domowych ceny prądu bez zmian

Od 1 stycznia 2025 r. ceny prądu dla gospodarstw domowych są utrzymane na poziomie 500 złotych netto [2] (621,2 zł brutto z vat i akcyzą), dzięki rozwiązaniom przedłużającym zamrożenie cen prądu. Klienci w gospodarstwach domowych nie muszą nic w tej sprawie robić, ponieważ ceny te zostały zastosowane automatycznie.

Szczegółowe informacje wraz z instrukcją jak wypełnić wzór informacji dostępne są na stronie www.gkpge.pl.

[1] Ustawa z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego.

[2] Cena ta nie zawiera podatku od towarów i usług, o którym mowa w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361, 852 i 1473), oraz podatku akcyzowego, o którym mowa w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1542, 1598 i 1723).