statystyki

Mieszkania w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych: Jest luka w nowych przepisach

autor: Maciej Nowak12.07.2016, 09:11; Aktualizacja: 12.07.2016, 09:50
Jest szansa, że ograniczenia wprowadzone przez ustawę z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz.U. poz. 961; dalej: u.i.w.) nie dla wszystkich będą tak dotkliwe, jak się powszechnie sądzi.

Jest szansa, że ograniczenia wprowadzone przez ustawę z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz.U. poz. 961; dalej: u.i.w.) nie dla wszystkich będą tak dotkliwe, jak się powszechnie sądzi.źródło: ShutterStock

Rozbudowa i nadbudowa – te terminy mają duże znaczenie dla właścicieli nieruchomości położonych w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych. Nieprecyzyjne definicje pozwalają ominąć ograniczenia.

Jest szansa, że ograniczenia wprowadzone przez ustawę z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz.U. poz. 961; dalej: u.i.w.) nie dla wszystkich będą tak dotkliwe, jak się powszechnie sądzi. Nieprecyzyjne definicje otwierają drogę do lokowania w niektórych przypadkach inwestycji mieszkaniowych w sąsiedztwie wiatraków nawet po wejściu w życie restrykcyjnych przepisów. A chodzi o rozbudowy i nadbudowy.

Restrykcje ustawowe

Ustawa, która wchodzi w życie 16 lipca, wprowadza daleko idące ograniczenia związane z lokalizowaniem nie tylko samych wiatraków, lecz także zabudowy mieszkaniowej. I jedne, i drugie inwestycje nie będą mogły powstawać w odległości mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości danej elektrowni wiatrowej. W praktyce może to doprowadzić do licznych przypadków, w których przedsiębiorcy i inni właściciele gruntów położonych w sąsiedztwie wiatraków nie będą mogli zrealizować swoich planów. Przykładowo: deweloperzy nie będą mogli wznosić (z wyjątkiem okresu przejściowego) osiedli mieszkaniowych, inni przedsiębiorcy – budynków łączących funkcje użytkowe z mieszkalną.

Możliwość obejścia

W tym kontekście warto jednak zwrócić uwagę na jeden z przepisów zawartych w ustawie. Otóż zgodnie z jej art. 3 ust. 3 wprowadzone ograniczenia w zakresie wymaganych odległości nie będą wymagane m.in. w przypadku nadbudowy i rozbudowy budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa. Pojawia się tutaj pewien problem, ale i szansa. Pojęcia te nie zostały zdefiniowane w ustawie z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 290 ze zm.). Przy ich rozumieniu trzeba zatem opierać się na doktrynie i orzecznictwie. A to – wbrew pozorom - bardzo dobra informacja dla inwestorów. Niejasne przepisy w tym zakresie mogą bowiem umożliwiać zrealizowanie niektórych inwestycji, mimo że określony teren leży w odległości wykluczającej zabudowę.

Definicje niepełne


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie