statystyki

Katowicki Holding Węglowy walczy z Uniqą o 70 mln zł

autor: Karolina Baca-Pogorzelska15.12.2015, 07:44; Aktualizacja: 15.12.2015, 11:19
Pozew KHW wpłynął do katowickiego sądu pod koniec września. Uniqa odpowiedziała na niego w listopadzie, wnosząc o oddalenie powództwa.

Pozew KHW wpłynął do katowickiego sądu pod koniec września. Uniqa odpowiedziała na niego w listopadzie, wnosząc o oddalenie powództwa.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczy odszkodowania za skutki kwietniowego wypadku w kopalni Wujek Ruch Śląsk

Pozew KHW wpłynął do katowickiego sądu pod koniec września. Uniqa odpowiedziała na niego w listopadzie, wnosząc o oddalenie powództwa. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że strony łączą wieloletnie umowy na ubezpieczenie kopalń KHW, a w ciągu ostatniego roku w kopalniach Holdingu doszło do trzech poważnych zdarzeń (Mysłowice-Wesoła, Wieczorek, Wujek Ruch Śląsk), po których rozmowy o odszkodowaniach nie były łatwe. Jednak sprawa z kopalni Wujek jest najtrudniejsza, ponieważ akcja ratunkowa była najdłuższą (ponad dwa miesiące) i najdroższą (ponad 20 mln zł) w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego.

Wyniki netto KHW

Wyniki netto KHW

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Po tym wypadku nadzór górniczy wstrzymał wydobycie w całym rejonie feralnej ściany, gdzie doszło do wypadku. W efekcie pod ziemią pozostał sprzęt o łącznej wartości ponad 90 mln zł (w tym wart ponad 12,5 mln zł należy nie do KHW, a do firm obcych; sprzęt własny utracony bezpowrotnie KHW szacuje na 66,7 mln zł). Poza tym z użytku wyłączono wyrobiska, których wartość Holding wycenił na 12 mln zł.

Warto dodać, że służby górnicze oceniły, iż kopalnia fedrowała prawidłowo i prowadziła zaleconą profilaktykę antytąpaniową. Tyle że ta niestety okazała się nieskuteczna.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie