statystyki

Katowicki Holding Węglowy walczy z Uniqą o 70 mln zł

autor: Karolina Baca-Pogorzelska15.12.2015, 07:44; Aktualizacja: 15.12.2015, 11:19
Pozew KHW wpłynął do katowickiego sądu pod koniec września. Uniqa odpowiedziała na niego w listopadzie, wnosząc o oddalenie powództwa.

Pozew KHW wpłynął do katowickiego sądu pod koniec września. Uniqa odpowiedziała na niego w listopadzie, wnosząc o oddalenie powództwa.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczy odszkodowania za skutki kwietniowego wypadku w kopalni Wujek Ruch Śląsk

Pozew KHW wpłynął do katowickiego sądu pod koniec września. Uniqa odpowiedziała na niego w listopadzie, wnosząc o oddalenie powództwa. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że strony łączą wieloletnie umowy na ubezpieczenie kopalń KHW, a w ciągu ostatniego roku w kopalniach Holdingu doszło do trzech poważnych zdarzeń (Mysłowice-Wesoła, Wieczorek, Wujek Ruch Śląsk), po których rozmowy o odszkodowaniach nie były łatwe. Jednak sprawa z kopalni Wujek jest najtrudniejsza, ponieważ akcja ratunkowa była najdłuższą (ponad dwa miesiące) i najdroższą (ponad 20 mln zł) w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego.

Wyniki netto KHW

Wyniki netto KHW

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Po tym wypadku nadzór górniczy wstrzymał wydobycie w całym rejonie feralnej ściany, gdzie doszło do wypadku. W efekcie pod ziemią pozostał sprzęt o łącznej wartości ponad 90 mln zł (w tym wart ponad 12,5 mln zł należy nie do KHW, a do firm obcych; sprzęt własny utracony bezpowrotnie KHW szacuje na 66,7 mln zł). Poza tym z użytku wyłączono wyrobiska, których wartość Holding wycenił na 12 mln zł.

Warto dodać, że służby górnicze oceniły, iż kopalnia fedrowała prawidłowo i prowadziła zaleconą profilaktykę antytąpaniową. Tyle że ta niestety okazała się nieskuteczna.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie