statystyki

Etykiety energetyczne: Kiedy porównywanie różnych produktów jest dopuszczalne

autor: Patryk Słowik13.11.2015, 07:23; Aktualizacja: 13.11.2015, 07:48
Sędziowie zajmowali się skargą brytyjskiej spółki Dyson, która produkuje odkurzacze.

Sędziowie zajmowali się skargą brytyjskiej spółki Dyson, która produkuje odkurzacze.źródło: ShutterStock

Porównywanie różnych produktów jest dopuszczalne, jeśli służą podobnemu celowi i nie da się stworzyć testu uwzględniającego różnice w zastosowanej technologii. Takie wnioski można wyciągnąć z ostatniego wyroku Sądu Unii Europejskiej.

Sędziowie zajmowali się skargą brytyjskiej spółki Dyson, która produkuje odkurzacze. Zdaniem przedsiębiorcy rozporządzenie uzupełniające dyrektywę w sprawie etykietowania energetycznego stawia jego produkty w gorszej sytuacji. Powód? Regulacja przewiduje testowanie odkurzaczy z pustym zbiornikiem. Zdaniem Dysona natomiast należałoby sprawdzać sprzęt w warunkach bardziej odpowiadających rzeczywistemu użytkowaniu sprzętu – czyli ze zbiornikiem częściowo zapełnionym kurzem.

Sposób przeprowadzania testów efektywności energetycznej ma dla producentów kluczowe znaczenie: w odkurzaczach workowych bowiem moc ssąca się zmniejsza wraz z zapełnianiem się zbiornika na kurz. Sprzęt bezworkowy, między innymi ten produkowany przez skarżącego, zachowuje natomiast swoją wydajność niezależnie od ilości przyjętego kurzu.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie