statystyki

OZE: Zielone certyfikaty i system aukcyjny dzieli luka

05.05.2015, 08:51; Aktualizacja: 05.05.2015, 09:11

Problem: Przepisy ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. z 2015 r. poz. 4708) budzą wiele wątpliwości interpretacyjnych. Jest ich tak wiele, że Urząd Regulacji Energetyki wspólnie z Ministerstwem Gospodarki planują wydanie specjalnego przewodnika. Dziś na naszą prośbę MG oraz URE odpowiadają na wybrane pytania. Zgłosili je przedsiębiorcy, którzy planują podzielić inwestycje na etapy, obejmujące zespoły mniejszych urządzeń. Część regulacji wejdzie w życie od 1 stycznia 2016 r., m.in. te dotyczące nowych form wsparcia wytwórców z odnawialnych źródeł, w tym systemu aukcyjnego. Powstają pytania, jak postępować w okresie, kiedy kończy się obowiązywanie starych przepisów, a nowy system aukcyjny, wprowadzony ustawą o OZE, nie zostanie jeszcze uruchomiony.

PYTANIE 1

Czy wytwórca energii elektrycznej wytworzonej w instalacji OZE złożonej z zespołu urządzeń – w przypadku gdy w instalacji wytworzono energię elektryczną przed 1 stycznia 2016 r., ale została ona wytworzona jedynie przez część jednostek wchodzących w skład danego zespołu (np. przez jeden wiatrak z pięciu planowanych) – będzie miał prawo do otrzymania świadectwa pochodzenia, a tym samym do objęcia systemem dopłat na starych zasadach?

Agnieszka Głośniewska, Urząd Regulacji Energetyki: Ustawa o OZE stanowi, że decydująca jest data wytworzenia energii potwierdzona wydanym świadectwem pochodzenia – jeżeli wytworzenie nastąpi przed 1 stycznia 2016 r., to producent będzie korzystał ze starego systemu wsparcia w postaci certyfikatów.

Jeśli budowa będzie następowała etapowo (i będzie można to wykazać w toku postępowania), to będą miały zastosowanie przepisy dotyczące modernizacji. W przypadku modernizacji – w odniesieniu do energii produkowanej przez te dodatkowe, zmodernizowane lub nowe turbiny – świadectwa pochodzenia przysługują jedynie przez 6 miesięcy i to po spełnieniu dodatkowych wymagań – potem przedsiębiorca może tylko złożyć ofertę na udział w aukcji.

Mariusz Kozłowski, Ministerstwo Gospodarki: Kluczowe w przedmiotowym zakresie są art. 44 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz art. 3 pkt 13 ustawy o OZE. Zawarta w art. 3 pkt 13 ustawy o OZE definicja instalacji odnawialnego źródła energii wskazuje, że jest nią instalacja stanowiąca wyodrębniony zespół urządzeń, przyłączonych w jednym miejscu przyłączenia, służących do wytwarzania energii i wyprowadzania mocy, w których energia elektryczna lub ciepło są wytwarzane z jednego rodzaju odnawialnych źródeł energii, a także magazyn energii elektrycznej przechowujący wytworzoną energię elektryczną, połączony z tym zespołem urządzeń. Powyższe, w kontekście art. 44 ust. 1, oznacza, że świadectwo pochodzenia przysługuje wytwórcy energii wytworzonej w instalacji OZE rozumianej jako zespół urządzeń przyłączonych w jednym miejscu przyłączenia, w której energia elektryczna została wytworzona po raz pierwszy przed dniem wejścia w życie rozdziału 4.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie