statystyki

Mnożą się wątpliwości w sprawie obliga

autor: Julita Żylińska29.10.2020, 12:33; Aktualizacja: 29.10.2020, 12:33

Zwolnienie wytwórców z obowiązku hurtowej sprzedaży energii przez giełdę ma w zamyśle rządzących ograniczyć import prądu, czego domagały się górnicze związki. Na rynku jest jednak obawa, czy taki właśnie będzie efekt.

Projekt znoszący tzw. obligo giełdowe ma jeszcze w tym roku wyjść z resortu klimatu. Rząd we wrześniowym porozumieniu z górniczymi związkami zawodowymi w sprawie wygaszania kopalń do 2049 r. zobowiązał się, iż „dokona zmiany legislacyjnej w zakresie zwolnienia z obowiązku hurtowej sprzedaży energii elektrycznej na giełdzie towarowej”. Rosnący import ma bowiem ograniczać krajową produkcję energii elektrycznej i tym samym spalanie węgla.

Obligo giełdowe reguluje rynek terminowy Towarowej Giełdy Energii (TGE), a prąd z importu trafia głównie na rynek spotowy. W 2019 r. obrót na rynku terminowym wyniósł ok. 195 TWh, podczas gdy na rynku spot ok. 30 TWh. Pytanie więc, na ile nowa regulacja wpłynie na ten ostatni, bo na pewno mocno zmieni sytuację na rynku terminowym, co pokazują dane historyczne. W 2010 r., gdy wdrożono obowiązek sprzedaży 15 proc. energii na giełdzie, obroty na rynku terminowym TGE wzrosły stukrotnie do 74 TWh. W 2014 r. przekroczyły 160 TWh, by w 2017 r. spaść do 86 TWh i podwoić się w 2018 r., gdy podniesiono obligo do 30-proc. Zwiększono je aż do 100 proc. pod koniec 2018 r., w czasie znacznych wzrostów cen energii, by poprawić transparentność rynku.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie