statystyki

Miliardy euro na zamknięcie węglowych elektrowni

autor: Artur Ciechanowicz01.07.2020, 11:14; Aktualizacja: 01.07.2020, 11:16
Kilka dni przed planowanym głosowaniem w Bundestagu wydawało się, że wyjście Niemiec z energetyki węglowej może się opóźnić.

Kilka dni przed planowanym głosowaniem w Bundestagu wydawało się, że wyjście Niemiec z energetyki węglowej może się opóźnić.źródło: ShutterStock

Po długich negocjacjach czarno-czerwona koalicja – nazywana tak od barw partyjnych CDU/CSU i SPD – zniwelowała kontrowersje dotyczące wyjścia Niemiec z węgla.

Kilka dni przed planowanym głosowaniem w Bundestagu wydawało się, że wyjście Niemiec z energetyki węglowej może się opóźnić. Koalicjanci z chadeckiej CDU/CSU i socjaldemokraci z SPD długo nie byli w stanie uzgodnić kwestii odszkodowań dla nowszych elektrowni węglowych. Wszystko wskazuje jednak na to, że w końcu osiągnęli porozumienie.

Porozumienie przewiduje przeznaczenie miliardów euro na programy mające na celu m.in. przebudowę elektrowni. Główną kością niezgody był rządowy pomysł, który zakładał, że elektrownie węglowe mogą zostać wyłączone bez rekompensaty od 2027 r. Krytykowali to operatorzy „młodszych” zakładów opalanych węglem kamiennym, ponieważ nie mieliby oni szans nawet na zwrot kosztów poniesionych w inwestycjach.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie