statystyki

Polska ofensywa gazowa. PGNiG chce zwiększyć zapotrzebowanie na gaz

autor: Julita Żylińska04.06.2020, 12:00; Aktualizacja: 04.06.2020, 12:10
PGNiG nie chciał jednak nam zdradzić, jaki wzrost wykorzystania gazu w gospodarstwach domowych zakłada.

PGNiG nie chciał jednak nam zdradzić, jaki wzrost wykorzystania gazu w gospodarstwach domowych zakłada.źródło: ShutterStock

Wszędzie tam, gdzie był węgiel, ma być błękitne paliwo: ogrzewanie, elektrownie, zakłady przemysłowe. Na tym kursie będą nas utrzymywać m.in. pieniądze unijne.

Rosną szanse na to, że Polska będzie nadal mogła uzyskiwać dofinansowanie inwestycji w infrastrukturę gazową ze środków unijnych, choć pewność będziemy mieli dopiero po zatwierdzeniu budżetu Unii na lata 2021–2027 i tzw. europejskiego planu naprawczego. Będzie jednak warunek: gaz ma być paliwem przejściowym na drodze do odnawialnych źródeł energii. Jak idzie nam przestawianie się na błękitne paliwo?

Polska Grupa Energetyczna, największy producent prądu w kraju, w tym prądu z węgla, jeszcze w tym roku rozpocznie budowę siłowni gazowych o mocy 1,4 GW w Elektrowni Dolna Odra. Paweł Cioch, wiceprezes spółki, w wywiadzie dla S&P Global Platts powiedział, że gaz jest kluczowy, jeśli chodzi o stabilizację źródeł odnawialnych, na których skupia się teraz grupa. PGE zapowiedziała, że do 2040 r. zamknie istniejące instalacje węglowe (do 2045 r. nowe bloki w Opolu i Turowie).

Symbolem przechodzenia z węgla na gaz będzie blok C w należącej do Grupy Energa Elektrowni Ostrołęka. Miał być on ostatnim nowym węglowym źródłem energii w Polsce. Inwestycję zweryfikował rynek: żaden bank nie chciał jej finansować. We wtorek Orlen, nowy właściciel Energi, potwierdził udział w finansowaniu projektu w wydaniu gazowym.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie