statystyki

Rozpoczęła się największa aukcja na prąd z OZE. Polska może uniknąć sankcji za niespełnienie unijnego celu

autor: Julita Żylińska26.11.2019, 07:33; Aktualizacja: 26.11.2019, 12:10
Unia Europejska zgodziła się na przedłużenie systemu aukcyjnego w Polsce maksymalnie do 2039 r.

Unia Europejska zgodziła się na przedłużenie systemu aukcyjnego w Polsce maksymalnie do 2039 r.źródło: ShutterStock

Rząd chce kupić od producentów OZE prąd za prawie 70 mld zł, a właściwie zobowiązać się do zakupów w przyszłości, gwarantując, że zapłaci stawkę referencyjną i ewentualnie dopłaci, jeśli stawki na rynku będą wyższe. Dzięki temu, że państwo podpisuje 15-letnie kontrakty na odbiór energii, inwestorzy mogą spokojniej budować wiatraki, solary, hydroelektrownie i biogazownie. 

Nowe elektrownie wiatrowe i farmy fotowoltaiczne o mocy powyżej 1 MW mogą okazać się największymi wygranymi tegorocznych aukcji, ponieważ w ustawie o OZE przewidziano, że mogą być z nimi podpisane kontrakty o wartości do 32,5 mld zł.

Boom w fotowoltaice

W efekcie rządowych kontraktów na zakup energii ma powstać nawet 3,5 GW zielonych mocy, z tego do 2,5 GW mają stanowić wiatraki na lądzie. To pozwoli nam zwiększać w następnych latach udział odnawialnych źródeł w tzw. miksie energetycznym.

Polska jest zobowiązana przez Unię do zwiększania udziału zielonej energii i otrzymuje też unijne wsparcie na modernizację swojej energetyki. W przypadku lądowych wiatraków ambitny rządowy cel może być zrealizowany dzięki temu, że przedłużono pozwolenia dla starych projektów, bo powstawanie nowych jest ograniczone zasadą 10H, która weszła w życie w 2016 r. Według przedwyborczych zapowiedzi ma ona być w tej kadencji złagodzona.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie