statystyki

Trzy reaktory w grze (ze wskazaniem na Amerykanów)

autor: Julita Żylińska18.11.2019, 10:15; Aktualizacja: 18.11.2019, 10:16
Technologie koreańska i francuska, choć brane pod uwagę, mają mniejsze szanse – twierdzi źródło DGP.

Technologie koreańska i francuska, choć brane pod uwagę, mają mniejsze szanse – twierdzi źródło DGP.źródło: ShutterStock

Technologie koreańska i francuska, choć brane pod uwagę, mają mniejsze szanse – twierdzi źródło DGP.

Dziś ważne dla przyszłości projektu atomowego spotkanie. Przygotowywane od dłuższego czasu Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego może przyspieszyć budowę nowej elektrowni. Na liście uczestników są przedstawiciele amerykańskiego Westinghouse’a.

Technologia polskiej elektrowni jądrowej będzie się opierać na działających już na świecie reaktorach III generacji. Jednym z nich jest AP1000 tej właśnie firmy. Potencjalnym wykonawcą konwencjonalnej części elektrowni z reaktorem Westinghouse’a mógłby być General Electric – wskazuje rozmówca DGP.

Co prawda w grze są jeszcze technologie z Francji – EPR i Korei Południowej – APR-1400, ale jak zapewniają nasi informatorzy będący blisko rozmów rządu z USA, preferowany jest partner amerykański. Francuski nie ma zbyt wysokich notowań u polskich polityków ze względu na opóźnienia budów w Europie.

Nowa elektrownia ma powstać na Pomorzu (Żarnowiec, Lubiatowo-Kopalino). Za taką lokalizacją przemawia nie tylko dostęp do potrzebnej z powodów technicznych wody, ale przede wszystkim brak w regionie dużych elektrowni. Teraz do Polski północnej prąd trzeba przesyłać z południa – co jest sporym wyzwaniem dla przeciążonych w miesiącach letnich sieci.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie